“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

SPOTIFY’A LOKAL KÜRATÖR

Sosyal medyada her scrollda bir ulaşılıyor bilgiye. Çeşitli top 10 listeleriyle bazen aynı döngünün içerisinde kaybolup aynı şeyleri dinleyip aynı şeyleri izliyoruz. Ufak muhabbetlerde denk gelen “ abi şunu dinlemiş/izlemiş miydin? “ olmasa ardında ekonomik kuvveti olmayan yerel cevherleri keşfetmemiz bu sosyal medya kirliliği içerisinde pek de mümkün olmuyor.

İşte bu noktada, içerik platformlarında aradığımız kaliteli ve kendimize özel, bize uygun hissettiğimiz içeriklerin sunulması o platforma olan bağlılığımızı ve belki de o platformda para harcamamızı sağlayan en önemli özelliklerden biri.

Burada da “you may also like…” çok işlemiyor artık. Zira dedikleri gibi data “big” ama hiçbir algoritma da bir küratör değil ve bizi yeterince tanımıyor. Hepimizin bir özel küratörü olamayacağına göre bir süre daha yapay zekanın kulaklarına göre haftalık keşif listelerini dinleyeceğiz. Peki buna hiç mi çözüm yok? Spotify’a göre var.

BBC ve Spotify bugun BBC Radio 1 ve 1Xtra’nın Head of Music’i George Ergatoudis’i Spotify UK Head of Content Programming olarak transfer ettiğini açıkladı. George Ergatoudis prodüktörlüğünün yanı sıra yeni yetenekleri (Tinie Tempah, Pharell gibi) keşfetmesiyle de piyasada ün salmış bir isim. Yeni işinde de bu özelliğini Spotify’da kullanmaya niyetli, aslında Spotify da özellikle bunu istiyor. “Radio like curated music” diye adlandırdıkları bir yolda koşacaklarını beyan ettiler. Bu yolda küçük bütçelerle çalışan yeni yetenekleri kullanıcılarla tanıştıracaklar ve bu yeni yetenekler beğenildikçe platform büyüyecek.

Şahsen bu stratejiyi çok başarılı buluyorum. İçerik sağlayıcılar –içeriği kendileri üretmeseler bile- artık nicelikten niteliğe yönelmek zorundalar. Bu Spotify için de geçerli, herhangi bir markanın sosyal medya hesabı için de. Bu strateji için yapılan yatırım kısa sürede olmasa da 1 yıl içerisinde karşılığını verecek.

Platformları 1 milyoncu kafasıyla yönetmekten vazgeçenlerin yükselişi çok yakın. Darısı memleketimizdeki gerçek zamanlı pazarlama kovalayan yaratıcıların başına.

via