“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Türkiye’den Dünyaya Facebook Messenger Bot İhracatı

Türkiye’nin önde gelen markalarına dijital dünyada yol gösteren ve markaların müşterilerine sahada yüksek teknolojili dijital deneyimler sunan Kroppa Digital Agency, verdiği dijital pazarlama hizmetlerinin yanında AR-GE kapsamında geliştirdiği Facebook Messenger Bot altyapısıyla, başta Beko, ETS Turizm, Vakıf Emeklilik ve Mercedes olmak üzere bir çok markaya bot teknolojisi sunuyor.

Kroppa, hızlı entegre edilebilir Facebook Messenger Bot teknolojisini geliştirmeye 2015 yılında, henüz Facebook tarafından “Messenger Bot”un resmi duyurusu yapılmadan önce başladı. 2016 yılında resmi olarak Facebook tarafından duyurulduktan sonra Türkiye’nin ilk Facebook Messenger botlarından “Beko Futbot” u yayınladı. McCann Istanbul işbirliği ile Beko Türkiye için Euro2016’ya özel olarak geliştirdikleri “Beko Futbot” turnuva boyunca futbolseverlerle etkileşime geçti ve futbol özelinde sohbet ederek Türkiye Milli Takımını destekledi.

Bugün Vakıf Emeklilik Facebook sayfasında soruları yanıtlayan “Bay Bilen”, ETS Turizm Facebook sayfasındaki Türkiye’nin ilk tatil öneri botu “ETSBot” ve Mercedes’in hafif ticari araç segmentindeki müşterilerine hizmet veren chat botu halen yayında.

Kroppa, ürünleştirdiği Facebook Messenger Bot altyapısı ile dünyaya açıldı.

Kroppa, Avusturyalı ürün öneri sistemleri geliştiren Smart Assistant firmasıyla yaptığı işbirliği ile teknolojisini uluslararası arenaya taşıdı. Smart Assistant ile entegre çalışacak bir sistem tasarlandı ve Beko’nun globaldeki tüm botlarının servis sağlayıcısı oldu. Bu işbirliği sonucu ortaya çıkan Beko Global Messenger Bot uygulamasının ilki Nisan ayında Beko Netherland Facebook Sayfası’nda yayınlandı.

kroppa-beko

Beko’nun resmi Hollanda sayfasındaki bot, kullanıcılarına en uygun Beko ürünlerini tanıtıyor. Kullanıcılar ile yaptığı sohbeti analiz ederek ilgili Beko ürünlerine yönlendiriyor ve Beko ürünlerinin satışını destekliyor. Uygulama yeni diller öğreniyor ve eşsiz algoritması ile Beko’nun tüm dünyadaki yeni sohbet asistanı olacak.

Kroppa’nın Facebook Messenger Bot altyapısını kullanan bazı markalar;

ETS Turizm – Etsbot
Türkiye’nin ilk tatil robotu olan Etsbot, ETS Turizm müşterileri ile sohbet ederek onların tatil ihtiyaçlarını belirliyor. Kullanıcılardan aldığı bilgileri değerlendirerek onlara bütçe ve konsept olarak en uygun tatili öneriyor. Önerdiği tatil için direkt online satışa yönlendiriyor. Ayrıca şikayet kaydı alarak ilgili birimlere bilgilendirme mesajı atıyor.

etstur-kroppa

Mercedes Hafif Ticari Araçlar

Mercedes Hafif Ticari Araçlar resmi Facebook sayfasından ulaşılabilen Messenger Bot, kullanıcılarına araçlar hakkında ön bilgi veriyor, en yakın servis/bayii yönlendirmesi yapıyor, online randevu alıyor ve şikayet kaydı alarak ilgili birimlere yönlendiriyor.

mercedes-kroppa

Vakıf Emeklilik – Bay Bilen

2017 yılından bu yana aktif olarak kullanılan Bay Bilen oldukça yetenekli. Vakıf Emeklilik’in Rahat Gelecek sloganıyla lansmanını yaptığı içerik platformunun gözde karakteri Bay Bilen, kullanıcılarla sohbet ediyor, onların aklından tuttukları nesneleri 20 soruda tahmin edebiliyor. Ayrıca kullanıcılara geleceklerinin filmlerini hazırlıyor ve Messenger üzerinden gönderiyor. Kullanıcıların OKS (otomatik katılım sistemi) ile ilgili akıllarında oluşan soruları yanıtlıyor, bilgilendiriyor ve kullanıcılara eğlenceli bir deneyim yaşatıyor.

rahatgelecek-kroppa

Kroppa dijital pazarlama konusundaki üzmanlığını yüksek teknolojili ürünlere çevirerek markalara destek olmaya devam edecek. Facebook Messenger Bot teknolojisine yaptıkları AR-GE çalışmalarını arttırarak daha “zeki” sanal yardımcılar geliştirecek. Daha fazla bilgi için Kroppa sayfasını ziyaret edebilirsiniz.: Facebook Messenger Bot

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter