“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

42. GRAFİK TASARIM SERGİSİ’NE BAŞVURULAR AÇILDI

42. Grafik Tasarım Sergisi’ne başvurular açıldı! Eylül 2022 itibarıyla üretilmiş işlerin kabul edileceği sergiye erken katılım için son gün 13 Ağustos; son katılım tarihi ise 8 Eylül 2023.
1981’den bu yana her yıl düzenlenen ve izleyicilere geçen bir yılın tasarımlarını toplu olarak görme olanağını sunan sergi, başlangıcından bu yana iş, üretim, kültür dünyası ve toplum ile grafik tasarım arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, tasarımcılar arası bir etkileşim platformu oluşturmayı ve genç tasarımcıları desteklemeyi amaçlıyor.

Grafik Tasarım Sergisi’nin 42’incisi için başvuru süreci başladı. 42. Grafik Tasarım Sergisi’ne erken katılım için son gün 13 Ağustos, son katılım tarihi ise 8 Eylül 2023.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen ve ödül töreniyle birlikte Kasım ayında açılması planlanan 42. Grafik Tasarım Sergisi’nde, GMK Ödüllerinin yanı sıra pek çok özel ödül sahibini bulacak. 25 kategorinin yer aldığı sergiye tasarımcılar Eylül 2022 itibarıyla üretilmiş işleriyle sergiye başvuruda bulunabilirler.

Serginin görsel kimlik tasarımı, geçtiğimiz yıl Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü’nü kazanan Ataberk Akalın tarafından gerçekleştirildi.

42. Grafik Tasarım Sergisi’nde GMK Ödülleri, Dijital İşler Seçici Kurulu ve Öğrenci Projeleri Seçici Kurulu olmak üzere üç ayrı jüri yer alıyor. 2023 GMK Ödülleri Seçici Kurulu Arkın Kahyaoğlu, Burçak Beşlioğlu, Emre Parlak, Özüm Ak, Pelin Öztürk Göçmen, Sadık Karamustafa ve Sarp Sözdinler’den; Dijital İşler Seçici Kurulu Batuhan Karasakal, Emre Sel, İlker Uzuner; Öğrenci İşleri Seçici Kurulu ise Cem Haşimi, Seda Yüksel ve Tülay Ulukılıç’tan oluşuyor.

Sergi kapsamında GMK ödüllerinin yanı sıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülü, İhap Hulusi Afiş Ödülü, Sait Maden Tipografi Ödülü, TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü ve Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.

GMK üyesi olma koşulu aranmaksızın tüm grafik tasarımcıların Eylül 2022 itibarıyla ürettikleri işleriyle 25 farklı kategoride başvurabileceği sergiye ilişkin ayrıntılı bilgi, şartname ve başvuru için: sergi.gmk.org.tr. Geçmiş Grafik Tasarım Sergileri arşivine ise sergi.gmk.org.tr/41 bağlantısından erişebilirsiniz.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter