“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

39. Grafik Tasarım Sergisi Çevrimiçi Yayında

1981’den bu yana düzenlenen ve Türkiye’de grafik tasarımın belleği niteliğindeki GMK Grafik Tasarım Sergisi, bu yıl çevrimiçi gerçekleşiyor. Bu belleği, yani Türkiye’de 39 yıldır bu alanda üretilmiş işleri ve değişen eğilimleri izlemeyi mümkün kılacak GMK Grafik Tasarım Sergisi Dijital Arşivi de önümüzdeki aylarda erişime açılacak.

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun bu yıl 39.’sunu gerçekleştirdiği Grafik Tasarım Sergisi başladı. 29 Kasım 2020 Pazar akşamı saat 20.00’de GMK Youtube kanalı üzerinden özel bir yayınla gerçekleşen sergi açılış ve ödül töreninde Grafik Tasarım Ödülleri ve pek çok özel ödül sahibini buldu.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen Grafik Tasarım Sergisi, Eylül 2019 itibarıyla üretilmiş işlerden oluşuyor. sergi.gmk.org.tr/39 bağlantısı üzerinden herkesin erişimine açık ve ücretsiz olan sergide bu yıl Öğrenci Projeleri dahil 22 kategoride 283 tasarımcı ve 746 tasarım yer alıyor.

Öte yandan, önümüzdeki aylarda serginin 39 yıllık belleğini, bir anlamda Türkiye’de 39 yıldır bu alanda üretilmiş işleri, gelişen ve değişen kategorileri izlemeyi mümkün kılacak Grafik Tasarım Sergisi Dijital Arşivi de bu platform üzerinden kamuya açık ve erişilebilir olacak.

Grafik Tasarım Sergisi’nin programında, Türkiye çapında geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedeflediği bu çevrimiçi sergiyle beraber, salgın sürecindeki gelişmelere bağlı olarak, farklı şehirleri ve üniversiteleri kapsayacak gezici sergi ve etkinlikler de yer alıyor.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter