“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

VW’den Kör Nokta Monitörü Enstalasyonu

Volkswagen, Motosiklet Farkındalık Ayı’nı kutlarken, dünyadaki en yüksek trafik kazası oranlarından ve trafik kazası ölümlerinden birine sahip olan Güney Afrika’da daha güvenli yollar sağlama konusundaki kararlılığını farklı bir şekilde vurguluyor.

Bu kararlılığı, Volkswagen’in yeni IQ.Drive özellikleriyle birlikte vurgulamak için marka, görmediklerinizi gören benzersiz bir özellik olan Kör Nokta İzleme’nin (Blind Spot Monitoring) etkileyici işlevselliğini sergilemek için yenilikçi bir boya teknolojisi kullanan bir kampanyaya imza attı.

Güney Afrika Hükümeti’nin internet sitesine göre, karayollarında meydana gelen ölümler Güney Afrika’da doğal olmayan ölümlerin en önemli nedenlerinden biri ve günde yaklaşık 40 kişi karayollarında hayatını kaybediyor; bu da yılda 14.000’den fazla ölüm demek.

Birçok kaza, sollama yapan araçlar ve scooter, motosiklet ve bisikletlilere kadar sürücülerin kör noktalarında bulunan ve göremediğimiz nesnelerden kaynaklanıyor. Volkswagen’in IQ.Drive Kör Nokta İzleme sistemi, aracın yan ve arka tarafını tarayan ve sürücüleri yan aynadaki bir aydınlatma ekranı aracılığıyla başka türlü göremeyecekleri potansiyel tehlikelere karşı uyaran yüksek teknolojili bir radar sistemi.

Bunun üzerine Volkswagen, ‘Black 3.0‘ olarak bilinen ve ışığı emerek tüm tanımlamaları ortadan kaldıracak kadar koyu olan özel bir boya kullanarak, seçili Volkswagen bayilerinde ve kamuya açık yerlerde sergilenen, bir sürücünün kör noktasında yaygın olarak bulunan ya da daha doğrusu gözden kaçan nesneleri içeren bir dizi “görünmez” gerçek boyutlu enstalasyon yarattı.

Her bir enstalasyonun içindeki nesneler, ilk incelemede, simsiyah karanlığa karşı Black 3.0 ile boyanmış tanımlanamaz oldukları için “görünmez”, ancak izleyiciler siyah noktanın yan tarafına geçtiklerinde, önlerindeki gerçek nesne ortaya çıkıyor ve sadece kör noktanın tehlikelerini değil, aynı zamanda Volkswagen’in Kör Nokta İzleme sisteminin diğer IQ.Drive özellikleriyle birlikte faydalarını da vurguluyor.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter