“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Oatly Paris Reklam Kurallarını Nasıl Çiğnedi?

Yulaf sütü markası Oatly, Fransa’da piyasaya sürülen vegan markasını tanıtmak için ilginç bir açık hava kampanyası tasarladı.

İlk bakışta oldukça sade görünen metinde siyah beyaz ifadelerle “Bu duvar bir kutu yulaf içeceğiyle çok daha güzel olmaz mıydı?” ve “Bu bir sanat eseri mi yoksa şu yulaf içeceği reklamlarından biri mi?” gibi ifadeler yer alıyor.

Kampanya Oatly’nin yaratıcı ekibi tarafından şirket içinde hazırlanmış ve çeşitli sosyal medya kanallarında ilgi görmeye başlamış. “Paris’e girdiğimizde, ticari duvarların yalnızca “sanatsal” bir şekilde yapılmış, ürün ve logo içermeyen duvarlar olması halinde kabul edildiğini öğrendik. Hem sanatı hem de açık hava reklamcılığını sevdiğimiz için, Parislilere gelişimizi anlatırken bunu onurlandırmak ve aynı zamanda biraz eğlenmek istedik,” diyor Oatly’nin yaratıcı yönetmeni Oskar Pernefeldt.

Oatly yıkıcı açık hava reklam taktiklerine yabancı değil. Marka geçtiğimiz aylarda kendisini sütün halefi olarak konumlandırdı ve beslenme alışkanlıklarımızın iklim üzerindeki etkileri konusunda daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter