“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

İçinden At Geçen Ford Trucks Ailesinin En Büyüğü Yeni F-MAX

Happy People Project “Big Boy”u dünyaya tanıtıyor.

Türkiye’nin en büyük otomotiv şirketlerinden Ford Otosan’ın dünyaya armağanı Yeni Ford Trucks F-MAX şimdi yollarda. Türkiye ile birlikte Avrupa ve Ortadoğu’da pek çok bölgede satışa sunulacak olan Yeni F-MAX, bugüne kadar Ford Trucks tarafından üretilmiş en büyük çekici. 2,5 m genişliğindeki yeni büyük kabini ve kesintisiz zemin özelliğiyle sürücüsüne adeta ev rahatlığı sunuyor. Ford Trucks F-MAX, ergonomik iç tasarımı ve aerodinamik dış tasarımına, sürücü konforu için gerekli tüm donanımlardan sürüş teknolojilerine, motor ve şase donanımından araç verimliliği için gerekli teknik ve teknolojik tüm detaylara kadar Ford Otosan ARGE bünyesinde ve tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirildi, Ford Otosan Eskişehir İnönü fabrikasında üretildi.

Yeni F-MAX içinden gerçek bir at geçebilecek kadar büyük…

En büyük Ford Trucks Yeni F-MAX’in global iletişim kampanyasını Happy People Project hazırladı. Büyüklüğüyle şaşırtan F-MAX’in şaşırtıcı büyüklükteki misafirlerinin kabin içerisinden geçmesi fikrinin işlendiği lansman kampanyası gerçeküstü ve epik anlatımıyla hayal gücümüzün sınırlarını zorluyor. İnternet ve TV için filmin farklı versiyonları kullanılıyor. Türkiye’de çekilmiş en zor prodüksiyonlardan birine imza attıklarını belirten Happy People Project Ajans Başkanı Yaşar Akbaş’a göre filmin etkileyiciliği hikayesinin yanı sıra, yaşanan her şeyin gerçek olmasından kaynaklanıyor. Yani boğa gerçek boğa, at gerçek at, motosikletli gerçek motosikletli ve hepsi de gerçekten aracın bir kapısından girip diğerinden çıkıyor.

fordtrucks-elmaalthift-3

Happy People Project Kurucu Ortağı ve Ajans Başkanı Yaşar Akbaş “Öncelikle tamamı Türk mühendislerince tasarlanan ve Türkiye’de üretilen yeni F-MAX’in global lansman kampanyasını üstlenmek bizler için gurur verici. Ford Trucks çok büyük bir iş başardı ve ortaya dünyanın her ülkesinde rekabet edebilecek görkemli bir çekici çıktı. Bizim de bu büyüklüğe ve vizyona yakışır bir lansman fikrini hayata geçirmemiz gerekiyordu. Çıkan sonuç hepimizi çok mutlu etti. Harika bir ekip çalışması sonucunda gerçekleşen ve ülkemizde az rastladığımız düzeyde bir iş oldu. Lokal bir ajans olarak böylesine önemli bir global lansman kampanyasını başarıyla gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bize güvenen Ford Trucks ailesine çok teşekkür ediyoruz.” diyor.

fordtrucks-elmaalthift-4

İçinde yepyeni ve büyük bir dünya var.

Yaşar Akbaş’ın “Hayalimiz biraz David Lynch, biraz Emir Kusturica biraz da Tarsem karışımı bir iş olmasıydı” diye özetlediği reklam filminin yapımını Derya Tuzluca yönetiminde Istanbuldogz, yönetmenliğini ise otomotiv reklamlarının usta ismi Lieven van Baelen üstlendi.

Arzulanan etkiyi en iyi yansıtacak mekan olarak da Kayseri Nevşehir sınırındaki Çöl Göl seçildi. Yurtiçinden ve yurtdışından gelen oyuncu ve teknik ekip sayısı 100’ü aştı. Filmin gerçeklik duygusunu seyirciye geçirmek adına içinde gerçek bir matadorun da olduğu çok sayıda profesyonel görev aldı. Sanat ve kostüm gibi önemli destek unsurlarının filmin gücünü artırabilmesi için bando takımı, astronot ve matador kıyafetleri gibi kostümler yurt dışından özel olarak getirildi. Mekanın ve içerisinde bulunulan mevsimin zorlu koşulları göz önünde bulundurularak 2 hafta süresince içerisinde her türlü ihtiyaç ve konfor unsurlarını barındıran 500 metrekarelik bir sahra çadırı kuruldu. Bu çadır 100 kişiyi aşan ekibin çalışma üssü olarak hizmet verdi. Sağlık hizmetlerinden, çalışma ofislerine, dinleme odalarından teknolojik ihtiyaçlara, mutfak ve yemek ihtiyaçlarına kadar her şey Çöl Göl’ün ortasında bu mekanda gerçekleştirildi.

fordtrucks-elmaalthift-2

Ön hazırlık süreci yaklaşık 2 ay süren ve çekimleri 4 günde tamamlanan Yeni F-MAX reklam filminde 60 kişilik bir set ekibi ile beraber toplamda 53 adet konusunda uzmanlaşmış oyuncu ve dansçı ile çalışıldı. Filmde kullanılan hayvanların tamamen doğal ihtiyaçları gözetilerek planlamaları yapıldı. Hayvanlar kendi doğal ortamlarından azami uzaklaştırılmayacak şekilde çevre çiftlikler ile çalışmalar yapıldı. Boğa çekimi İspanya Madrid’e 3 saat uzaklıkta bulunan bir çiftlikte gerçekleştirildi. Boğa güreşi için özel olarak yetiştirilen boğalar yine doğal ortamlarında bulunan özel arenaya alınarak bir veteriner ve 6 adet uzman boğa güreşçisi eşliğinde çekildi.

Özgün film müziği pek çok ünlü sinema ve reklam filmine imza atmış Belçikalı Sonhous tarafından bestelendi.

Reklam Ajansı: Happy People Project
Yaratıcı Ekip: Yaşar Akbaş, İdil Akoğlu, Atilla Karabay, Yiğit Ayvazoğlu, Mert Sönmez, Gökhan Önceltekin, Gizay Samancı, Seray Samancı
Strateji Ekibi: Emel Göker, Mert Soyal, Özlem Akbaş, Maral Karagöz
Müşteri Ekibi: Orçun Onural, Pelin Börklüoğlu, Itır Süzer, Gizem Sarıkaya
Prodüksiyon Ekibi: Kerem İlbeyli, Gözde Bilir
Prodüksiyon Şirketi: İstanbuldogz
Yönetmen: Lieven van Baelen
Yapımcı: Derya Tuzluca
Görüntü Yönetmeni: Lieven van Baelen
Kurgu: Emmanuel van Hove
Müzik ve Ses Tasarımı: Sonhouse
Renk: Joost van Kerckhove
Online ve Post: ABT İstanbul
Prodüksiyon Amiri: Arzu Sarak
Post sorumlusu/Junior Yapımcı: Merve Ayan

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter