“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

KRİSTAL ELMA FESTİVALİ “TECH ART”

Aşkın Elibol, Berkay Daver ve Erdem Dilbaz‘ın katıldığı günün ve Kristal Elma’nın son oturumunda konu Deneyim Tasarımı’ydı.

Erdem Dilbaz‘a göre deneyim tasarımında temel mesele kurgulanan çağı insanlara tattırmak. Bu teknolojik yolla olabilir, mimari olabilir ya da animasyonla olabilir. Creative ajanslardan farklı olarak daha çok event ajanslarına benzeyen deneyim tasarımı, esasında bir marka deneyim ajansı.

Projenin fikir süreçlerine gelince en yaratıcı fikirlerin daha çok en uçulan, en eğlenilen zamanlarda akla gelindiği gözleniyor. “Bu araçla başka neler yapabilirim?” bakış açısıyla yaklaşmak, araçları farklı şekillerde düşünmek en temel mesele. Bunu basit bir kalem üzerinden bile düşünebiliriz. Önemli olan nokta bu araca, nesneye farklı bir bakış açısıyla bakabilmek. Fikir süreçlerinin ardından ar-ge aşaması geliyor. Proje hazırlanıyor ve müşteriye gidiyor. Mapping’lerin maliyeti fazla olduğundan çok tercih edilen bir yöntem değil. Projeksiyon kiralarının saatlik ücretlerinden ve prodüksiyonun pahalıya mal olması nedeniyle mapping projesi oldukça az. Ancak Nerdworking‘in yapmış olduğu Yekpare projesi oldukça ilgi çekici.

Fikirbazzenger’in Zelve işi de bir o kadar başarılı. Bu tarz işlerin Türkiye’de sık yapılabilmesi prodüksiyon maliyeti ve devlet / kamu izinleri bakımından sıkıntılı bir süreç olduğu için maalesef ki mümkün değil.

Görmek isteyenler için Turkcell için yapılmış bir iş de mevcut. Turkcell Lazer Odası’na girenlerden 2 dakika 30 saniye içinde lazer alarmlara yakalanmadan odanın diğer ucunda bulunan tablete ulaşmaları isteniyor, başaranlar tableti kazanıyor.

Burada görüldüğü üzere ele alınan mesele, insanlara farklı bir deneyim sunmak. Var olan teknolojinin akabinde yeni teknolojilerle (sanal gerçeklik / VR, artırılmış gerçeklik) neler yapılabilir veya yapılacak şu an tam kestirilebilmiş durumda değil. Ancak Aşkın Elibol’un bu konuda kendince uçuk bir fikri var. Şu anda nasıl internette tıkladığımız bir üründen sonra karşımıza bununla ilgili bir reklam çıkıyorsa, sanal gerçekliğe geçtiğimiz zaman kişiye özel reklam öngörüsünde bulunuyor. Mesela siz PC başında çalışıyorsunuz ve masada bir içecek duruyor, gerçekte elinizi uzattığınızda o içecek orada değil. Festivali bu sözlerle kapatırken, olabilme ihtimali hiç de uzak gelmeyen bu fikirle beraber bizi gelecekte neler beklediğini hep beraber deneyimleyip göreceğiz.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter