“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

KRİSTAL ELMA FESTİVALİ’NİN ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDEN İZLENİMLER “YOUTUBE ACADEMY”

#senkimsin kimlikler hakkında sohbet ve viral video çekmenin sırları burada!

3-gun_senkimsin

Festivalin üçüncü günü gözünü güneşle açtı. Psikolog Merve Otçeken, YouTuber Barış Özcan ve Sokak Röportajları’ndan Jaki Baruh yürütücülüğünde gerçekleştirilen oturum yaklaşık olarak 3 saat sürdü. Öncelikle #SenKimsin hakkında kısa bir bilgi vereyim. #SenKimsin projesinin amacı; gençlerin birbirinden farklı kimlikleri ile toplumda kendilerine yer bulabilecekleri, herkesin farklılıkları ile beraber yaşayabileceğine dair umutlarını tazeleyebilecekleri, kendi tecrübelerini, kimliklerini ve hayallerini paylaşabilecekleri bir hareket başlatmak. Bu hashtag altında YouTube’a videolarınızı yüklüyor ve kocaman bir #SenKimsin ailesi oluyorsunuz.

3-gun_senkimsin_

Gel gelelim bu videoların içeriğinde ne olacak? Sizden istenen tüm samimiyetinizle kendinizi anlatmak. Gerçekten özünüze inerseniz; ötekileştirildiğinizi veya ötekileştirdiğinizi düşündüğünüz bir anınız var mı, bunu anlatırsam bir başkasının derdine ilaç olurum ya da ben bunu yaşadım ama eminim ki yalnız değilim benim gibi pek çoklarının sesi olurum dediğiniz ne varsa burada anlatmak serbest.

İnanılmaz etkileyici hikayeler çıkmış ortaya ve çıkmaya da devam ediyor. Söylemekten çekindiğiniz şeyleri, hayatta dönüm noktanız olan herhangi bir olayı, aklınıza gelen anlatılmaya değer bulduğunuz her ne var ise tüm içtenliğinizle anlatmanızın istenildiği bir platform. Projenin ilk aşamasında ortaya çıkan video oldukça etkileyici ve şu anda milyonlara ulaşmış durumda. Ayrıca projenin şöyle de bir güzelliği var; Youtube’nin desteklediği bu projeden elde edilen tüm gelirler Darüşşafaka’ya bağışlanacak.

Peki biz bu workshop’ta neler yaptık?

İlk olarak Merve Otçeken ile başlayan oturumda nefes egzersizleri ile rahatladıktan sonra her birimiz kendi özümüze indik. Biz kimiz? Sen kimsin?

Herkesin kendi kimliğini sorgulamasının ardından (abi, abla, baba, anne, evlat, TC vatandaşı, emekli, öğrenci vs.) bir nevi psikoterapi niteliğinde geçen 1 saatimiz sonucunda insan olmanın temelinde neler yatıyor bunları listeledik. “insan olmak” sevilmek demek, nitekim sevilen bir insan sevmeyi öğrenebilir. Aidiyet duymak. Güvende olmak -ki kendini ifade etmeyi sağlar. Onaylanmak ve ve takdir edilmek. Hepimizin vazgeçilmezi olsa gerek. Yaptığımız işler, verdiğimiz kararlar doğrultusunda bir onay ve takdir bekleriz, bu kendimizi iyi hissettirir.

Benim bu workshop’ta en ilgimi çeken kısım “topluluğa uyum sağlamak” çıkarımı oldu. Konuya merakı olanlar Solomon Asch Deneyi‘ni izleyebilirler.

Beğenilme duygusu, yetmek isteme bizim kendimizle barışık olma halimizin önüne geçmemeli. Neysek ve neyi seviyorsak onu olmalıyız. Buradan hareketle Jaki Baruh ile kendi #SenKimsin videomuzun nasıl olması gerektiği üzerine konuşmaya devam ettik. Eğer siz de kendi #SenKimsin videonuzu çekmeye karar verecek olursanız telefonunuzu yatay tutmaya ve özellikle gözlerinizin görünebileceği iyi ışıklı bir video çekmeye özen gösteriniz.

Usta hikaye anlatımı ve buna uyan ses tonuyla Barış Özcan, konuşmasına baba kimliğiyle başladı. Kendi çocuğuna iyi bir rol model olması gerektiği düşüncesiyle ona neler öğretebileceğini düşünürken sonucunda asıl bir şeyler öğrenenin kendisi olduğunu fark etmiş. Küçücük bir çocuğun bile kendisinde bir şeylerin farkına varmasını sağladığını söyleyen Özcan, iyi iletişimin hikayecilikten geçtiğini söyledi. Hep mağara örneğini veren Özcan iki insan ve bir ateşin iletişim için yeterli olduğunu söylüyor. Burada ateş teknolojyi sembolize ediyor. Bizim de bu ateşi #SenKimsin için kullanmamız gerekiyor.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter