“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Pata Studio’dan Renkli Bigham’s Paketleri

Pata Studio, İngiltere’ye yerleşen tasarımcı çift Zeynep Başay Haşimi ve Cem Haşimi‘nin tasarım stüdyosu.

charlie-elmaaltshift-5

İngiltere’deki hazır yemek sektörünün en önemli şirketlerinden Charlie Bigham’s, geçtiğimiz aylarda ambalajlarını yeniledi. Bigham’s, kuruluşundan bu yana, 1994’ten beri faaliyet gösteren ve tanınmış işlere imza atan tasarım stüdyosu Big Fish’in de müşterisi.

charlie-elmaaltshift-6

Big Fish, Bigham’s paketlerinin yenilenme projesi için Pata Studio ile bir araya geldi. Pata Studio, Londra’ya henüz bir buçuk yıl önce yerleşen Türk bir tasarımcı çifte ait. Zeynep Başay ve Cem Haşimi uzun yıllar İstanbul’da sanat yönetmenliği yaptıktan sonra Londra’ya yerleşmeye karar verip Pata Studio’yu kurdu. Şimdiye dek İngiltere, Almanya, Amerika ve Türkiye ile markalaşma, ambalaj tasarımı ve illüstrasyon alanlarında farklı müşterilerle çalışan stüdyonun son yayınladıkları işleri Charlie Bigham’s ambalajları oldu.

charlie-elmaaltshift-4

Bigham’s şirketi, kurucusu Charlie’nin gezileri, farklı kültürlerin yemekleriyle tanışması ve yemek yapmaya olan aşkıyla doğdu. Yeni ambalajların fikri de aslında buna dayalı… Dünyanın her yerinden market tezgahları tasvir edildi. Bunun için, İngiliz tasarımcı Emily Sutton, ayrı ayrı tezgahlar, yiyecekler, hayvan ve insan karakterleri çizdi. Ardından Pata Studio ve Big Fish, her bir yemek paketinin içeriği ve bu içeriklerin rengine göre bu parçaları yeni kompozisyonlar yaratmak için bir araya getirdi. Proje 4 ay sürdü. Bu süreçte 50 yeni ambalaj için, yemeklerin kökenini gösteren birbirinden renkli ve modern illüstrasyonlar hazırlandı.

charlie-elmaaltshift-3

Yeni paketler, şu an İngiltere’de Waitrose, Tesco ve Sainsbury marketlerinde satışta ve halk tarafından oldukça ilgi görüyor.

charlie-elmaaltshift-2

charlie-elmaaltshift-7

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter