“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ÜNLÜ PORTRELERDEN GÖZ MASKELERİ

“Gece başladığında ve müze koridorları boşaldığında, sanat şaheserleri uyanık kalırlar ve karanlığın içinden bakarlar. Gün ağarana dek gözlerini kapatmazlar ve etraflarında olan biteni gözlerler. Üzerinde tablolardaki karakterlerin gözlerinin olduğu maskeyi takarak, rüyalarınızda gerçek şaheserler göreceğinizden emin olabilirsiniz. Ve rüyalarınız koruma altında olacak çünkü siz dinlenirken tablo kahramanları uyanık kalacaklar. İyi geceler.”

portreler-elmaaltshift-1

Belarus’lu sanatçı Lesha Limonov’a Rijksmuseum Uluslararası Rijksstudio Ödülü’nü kazandıran “Şaheserler Asla Uyumaz” göz maskeleri serisi bu düşünce ile ortaya çıkmış. Limonov’un ünlü portrelerden ilham alarak hazırladığı tasarımlar sayesinde uykunuzu güzel bir şekilde alırken, bu şaheserler rüyalarınıza da esin kaynağı olacak.

portreler-elmaaltshift-4

Maskelerde görebileceğiniz gözlerden bazıları Vincent van Gogh’un Gri Fötr Şapkalı Otoportre’si, Jan Adam Kruseman’ın Alida Christina Assink’in Portresi ve tabi ki Rembrandt’ın Gece Devriyesi.

portreler-elmaaltshift-2

Creators Project’e konuşan Limonov, “En farkedilebilir vurucu bakışlara sahip en iyi bilinen ve en canlı karakterleri seçtim. Ayrıca stil ve resim tekniği açısından da birbirlerinden ayrılıyorlar.” diyor. Limonov ve şirketi, Shuba Gift Factory (Shuba Armağan Fabrikası) projeyi diğer müzelere genişletmeyi düşünüyorlar.

portreler-elmaaltshift-3

Benim yanımda yatan kişi bu maskelerle uyursa gece uyandığımda çığlık atabilirim yalnız. Her ne kadar bir şaheserle karşılaşmak hoş olsa da sadece gözler olunca biraz korkunç olmuş sanki.

Web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.