“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

COCA-COLA’DAN DÜNYANIN İLK 3 BOYUTLU ROBOTİK AÇIKHAVA UYGULAMASI

Coca-Cola, geçtiğimiz hafta New York’taki Times Meydanı’nda, birbirinden bağımsız hareket edebilen tam 1760 adet LED ekranından oluşan 6 katlı dijital bir billboard’un açılışını yaptı.

Bu LED’ler sahneledikleri harika koreografi ile Manhattan’daki bu kesişim noktasından her gün geçen üç yüz bin kişiye çoklu-duyu-deneyimi yaşatıyor.

Coca-Cola’nın Times Meydanı’na ilk açıkhava uygulamasını yerleştirmesinin üzerinden yaklaşık 100 yıl geçmişken, geçtiğimiz Salı günü hayranları, hareketli LED ekranlardan esinlenerek yaratılmış oturma alanında bu enstalasyonu deneyimleme şansı yakaladılar. Gün boyunca marka temsilcileri buz gibi Coca-Cola, Coca-Cola Zero Sugar, Diet Coke and Coca-Cola Life dağıtırken, bu oturma alanından da tazeleyici, serin bir koku yayılıyordu.

coca-cola-screen-elmaaltshift-4

1890’lardaki öncü duvar resimlerinden (mural), Londra’daki Piccadilly Circus’ta ve Sidney’deki King’s Cross’ta sergilenen ikonik neon manzaralarına, Coca-Cola’nın her zaman dış mecra reklamcılığında inovasyonun ön saflarında olduğu biliniyor.

coca-cola-screen-elmaaltshift-3

Bu sefer ise bir rekora imza atarak bu ününü devam ettiriyor. Guinness Rekorlar Kitabı ekibi billboard’un açılışında oradaydı ve Coca-Cola Şirketi’ni “En büyük 3-boyutlu robotik billboard” ve “İlk 3-boyutlu robotik billboard” ünvanlarıyla ödüllendirdi.

coca-cola-screen-elmaaltshift-2

Times Meydanı’nın simgelerinden biri olan ve en son 2004’te yenilenen billboard’unu, tescilli ve türünün ilk örneği bir hareket teknolojisi ile değiştirme fırsatını gören Coca-Cola, bu fırsat kaçırmamış ve Ar&Ge, BT ve Pazarlama ekiplerinin ve çok sayıda ortağın yoğun çalışması sonucu tam dört yılda bu şahane yapıyı ortaya çıkarmış.

coca-cola-screen-elmaaltshift-1

Ölçüleri yaklaşık 13 metreye 21 metre olan billboard, her biri yüksek çözünürlüklü ve bağımsız olarak dışa çıkma ve içe girme fonksiyonuna sahip olacak şekilde programlanan LED’lerden oluşuyor. Ekip böylece ürün portföyünü mahşeri kalabalığın içine doğru uzanacak şekilde sunarak, bakanların Coca-Cola aşermesini sağlamayı umuyormuş.

Sunulacak görselleri de günün saatine veya haftanın günlere göre özelleştireceklermiş. Mesela, öğle yemeğinden hemen önce yemekli kola görselleri kullanacaklar. Coca-Cola’nın Times Meydanı billboard’u 1920 yılında yerleştirilmiş ve bu onu dünyanın en uzun süreli billboard’larından biri yapıyor. Ve aynı zamanda bu renkli, yılda milyonlarca turistin ziyaret ettiği, çok-kültürlü kesişim noktasının da 7/24 reklamcılığın ana merkezi haline gelmesine yardımcı oluyor.