“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

GOOGLE TRANSLATE “HERKES YEMEK KONUŞUYOR”

Google çeviri yazılımını desteklemek için New York Mssng peces ile işbirliği yaparak uluslararası mutfakları kapsayan bir pop-up restoranı açtı.

googletranslate-elmaaltshift-2

“Small World” isimli restoranda yemek siparişi verebilmek için Google Translate uygulaması kullanılması gerekiyor. Seçilen farklı dillerde yazılan menü, dekor ve levhaları okuyabilmek için müşteriler Google Translate uygulamasının Word Lens özelliğini kullanıyor. Yani akıllı telefondan fotoğrafını çekip çeviri yapabiliyor. Garsonlar Fransızca, Norveççe, Korece, Endonezyaca, Portekizce, İspanyolca ve İbranice konuşuyor fakat bu dilleri konuşmayan müşterilerin de telaşlanmasına gerek kalmıyor. Uygulamanın konuşma özelliği sayesinde kendi dillerinde anlaşabiliyorlar.

googletranslate-elmaaltshift-1

New York’taki restoran her gün 18 aşçının oluşturduğu bir ekiple uluslararası esinlenilmiş bir menü ile 5 akşam açık kaldı. Mission Chinese‘den Danny Bowien, Balaboosta‘dan Einat Admony ve The Cecil‘den JJ Johnson’ın da içinde bulunduğu ekiple restoranın çalışma şeklinin olduğu “Herkes yemek konuşuyor” (Everyone Speaks Food) isminde bir kısa film hazırlandı. Söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama restoranda masalar satışa çıktığı anda 10 dakikadan az bir sürede tükenmiş. Restoranda yer bulamayanlar için Dough markasıyla birlikte geçenlere uluslararası lezzetlerle bezenmiş donutlar verilmiş. Ajansın açıklamasına göre kampanya sayesinde binlerce uygulama indirilmiş ve yüzlerce sosyal medya paylaşımı yapılmış.

googletranslate-elmaaltshift-3