“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Project Starline “Birlikte Oradaymışsınız Gibi Hissedin”

2021 yılında Google, birbirinden yüzlerce kilometre uzakta olsalar bile insanların birlikte olduklarını hissetmelerine yardımcı olmak için çığır açan iletişim gelişmelerini kullanan yeni bir teknoloji projesi olan Project Starline’ı tanıttı.

Bugün, AI/ML’deki (Yapay Zeka/Makine Öğrenimi) gelişmeler sayesinde artık daha küçük ve günlük kullanım için daha pratik olan prototiplerinin en son sürümünü yayınladılar.

Project Starline, başka bir kişiyle gerçek boyutta ve üç boyutlu olarak konuşabileceğiniz, jest yapabileceğiniz ve göz teması kurabileceğiniz sihirli bir pencere gibi çalışan teknolojik bir yenilik. Sistem, konuştuğunuz kişinin foto gerçekçi bir modelini oluşturmak için gelişmiş yapay zeka kullanıyor ve bunu benzersiz bir hacim ve derinlik hissine sahip bir ışık alanı ekranına yansıtıyor. Sonuç olarak karşınızdaki kişinin sanki tam karşınızdaymış gibi gerçekçi bir görüntüsü ortaya çıkıyor.

Daha önceki Project Starline prototipleri bir odanın tamamını kaplıyordu ve konuştuğunuz kişinin canlı bir 3D modelini oluşturmak için kızılötesi ışık yayıcılar ve özel kameralar gibi karmaşık donanımlar gerektiriyordu. Sonuçlar etkileyici olsa da, sistemin boyutu ve karmaşıklığı günümüz ofislerinin çoğuna getirilmesini zorlaştırıyordu.

Bu nedenle Google en son prototipi için, daha yüksek kaliteli, gerçeğe yakın 3D görüntüler üretmek üzere yalnızca birkaç standart kamera gerektiren yeni yapay zeka teknikleri geliştirdi. Bu gelişmeler sayesinde, prototip artık daha geleneksel bir video konferans sistemine benziyor – bir restoran kabininden düz ekran bir TV’ye kadar – daha konuşlandırılabilir ve erişilebilir.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter