“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

İSTANBUL’U KAHVE KOKUTAN FESTİVAL

Son birkaç gündür şehrin tam kalbinden kahve kokuları yükseliyor.

Küçükçiftlik Parkı’nın önünden geçenler mevzuyu hemen anlayacaktır. Geçen yıl Haydarpaşa tren garında gerçekleşen İstanbul Coffee Festival’in üçüncü evi bu yıl Küçükçiftlik Parkı oldu.

Festival 6 Ekim’de başlayıp, dün itibari ile son buldu. Bu sene de oldukça yoğun ilgi gösterilen festivale gidemeyenler üzülmesin. Çünkü gidemeyenler için süper bir festival özeti hazırladık. Şimdi kendinize bir fincan kahve alın ve kahve kokulu satırların keyfini çıkarın.

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-11

Bu yıl İstanbul Coffee Festival programı dopdoluydu. Sadece kahve değil; müzik, teknoloji, yemek, sanat atölyeleri, workshoplar ile tam bir festival havası vardı içeride.

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-13

Yerel kahve dükkanları, dünyanın farklı bölgelerinden kahveler getirmişti. Tabi gözünün önünde taze taze hazırlanan kahveleri gördükçe hepsini tatmak istiyordu insan 🙂

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-7

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-5

Kolombiya kahvesi paketinin üzerinde Escobar’ın fotoğrafını görmek de ayrı bir sürprizdi.

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-16

Cihangir, Galata, Topağacı, Karaköy, Moda gibi güzide semtlerimizden tanıdığımız kahve dükkanlarının açtığı standlar yoğun ilgi gördü. Bunun yanında global kahve markalarının ve kahve makineleri satan markaların da standları bulunuyordu.

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-4

Festival alanında çoğu şey ücretsizdi. Ama tabi para harcamak isteyen kesim de düşünülmüştü. Denediğiniz kahveleri ve makinelerini satın alabiliyordunuz. Hatta çoğu standda kahve yanında gidecek lezzetli atıştırmalıklar da bulunuyordu.

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-3

Yerli-yabancı profesyonel baristaların gösterileri ile festival alanı renklendirilmişti. Gösterilerin yanı sıra markalar Instagram’ı mesken tutmuş ve en iyi fotoğrafı çekenlere ödüller veriyordu. Kahve kupası boyama yarışmaları, kendi kahveni kendin yapma yarışması gibi aktivitelerle de festival interaktif bir etkinliğe dönüşmüştü.

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-6

Kahve tadımı, kavurma ve sunuma yönelik atölye çalışmalarına isteyen herkes katılıyordu. Meraklılarına evde kaliteli kahve yapımına dair tüyolar da veriliyordu. Peki bu festival de sadece kahve mi vardı sorusuna kahveden çok daha fazlası vardı diyebiliriz.

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-14

Seramik, organik gıda, takı tasarımı, kupa ve tshirt baskı, el yapımı çikolata gibi pek çok farklı türde stand da bulunuyordu. Hatta bir tane çay standı bile vardı 🙂

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-15

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-18

Kahve standlarının peş peşe sıralandığı festival alanında karnı acıkan katılımcılar da aç bırakılmadı. Pizza, salata, sosisli sandviç, bira, dondurma, donut gibi festival lezzetleri satıldı gün boyu. Tabi bu lezzetler paralıydı. Karnı doyanlar, çimenlere serilip ruhun gıdası olan müzikle festival keyfini ikiye katladılar.

istanbul-coffee-fest-elmaaltshift-19

Bu yıl kahveye İstanbul Coffee Festival sayesinde doyduk. Keyifli bir festivaldi, daha niceleri olmasını temenni ediyoruz.

Fotoğraflar: Ecem Taşçı