“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Jackson Pollock

Resim sanatını sadece görsellerin birebir aktarılmasıyla, konusu ve buna benzer ‘basit’ duygularıyla izlemiyorsanız, bir dönem Jackson Pollock’u bunların dışında varsayıp, saygı ile sanatına hayranlıkla ve imrenerek bakmışsınızdır. Damlatma tekniğini kullanarak, soyut sanatın en büyük sanatçılarından biri olan Jackson Pollock (her zaman hayalini kurduğum ama öyle büyük bir yer bulamadığım için yapamadığım) yere serdiği devasa boyutlardaki tuval bezlerinin üstüne boyaları dökerek, damlatarak ve fırlatarak (özellikle bu harika bir şeydir) yukarıdaki örnekteki gibi muhteşem resimlere imza atmıştır. Hatta kullandığı bu teknik yüzünden Jack the Dripper lakabını almıştır.
Jackson Pollock’un yaşam öyküsünün anlatıldığı Ed Harris’in yönetip oynadığı ‘Pollock’ adında bir film de yapıldı. (Buna bir ekleme yapmak istiyorum. Ressamların hayat hikayelerinin yapıtlarının önüne geçtiğini düşünüyorum. Sanki izleyiciler, bu yazılan/gösterilen hayat hikayelerini okuyarak/izleyerek sanatçıların yapıtlarını daha iyi anlayacaklarını sanıyorlar. Van Gogh‘un kulağını kesmesi, Modigliani‘nin kısacık ömrünü (34 yıl) açlık ve yoksullukla geçirmesi, yine genç yaşta hayatını kaybeden Basquiat‘nin Andy Warhol’la birlikte neler yaşadıkları, bunlar önemli olmamalı. O ressamı anlamak için (ne gerek varsa) resimlerine bakmak, renklerini görmek, kompozisyonlarındaki dengeyi anlamak, fırça darbelerinin hareketlerine odaklanmak vs., bunlar yeterli olmalı.)

jackson-eas5 jackson-eas4
Neyse, lafı fazla uzattım. Sanal ortamda, (her ne kadar tuvalin dokusunu hissedemeyip, boyanın kokusunu duyamasanız bile) Pollock’un tekniğine biraz yakın olmak için buradaki sitede mouse hareketleriyle resim yapabilirsiniz. Mouse’u tıkladığınızda ise renkler değişiyor. (Bence mouse’u bırakın, resim malzemeleri satan bir dükkana gidin, Winsor & Newton ya da Daler Rowney marka boya ve fırçaları, büyük boyutlarda tuvalle birlikte, – ya da germekle uğraşacağım derseniz, Unkapanı’ndan Amerikan bezi alıp bulduğunuz şasiye bunu gerin- hemen evinizin yolunu tutun.)
Ayrıca sanatçının resimlerine ve hikayesine aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz.
Agora
Artchive
Artcyclopedia

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Director at Happy People Project, Blogger, Painter