“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

LEGO’DAN MUHTEŞEM HEYKELLER

Lego’dan sanat eseri olur mu sorusunun cevabını bu harika heykeller veriyor.

Amerikalı sanatçı Nathan Sawaya’nın bir milyondan fazla Lego parçasından yarattığı heykeller ve eserler Art of the Brick (Tuğla Sanatı) isimli sergide sanat ve Lego hayranları ile buluşuyor.

Nathan Sawaya-elmaaltshift-1

Son yılların en etkili çalışmalarından biri olan bu gezici sergiye şu sıralar Almanya’nın Hamburg şehri ev sahipliği yapıyor. 100’den fazla Lego heykel ile milyonlarca ziyaretçiyi kendine doğru çeken sergi daha önce Amerika’daki bir çok şehirde ve Londra, Amsterdam, Johannesburg, Şangay gibi dünyanın önemli şehirlerinde de sergilenmiş.

Nathan Sawaya-elmaaltshift-6

“Lego’nun temizliği hoşuma gidiyor. Dik açılar. Belirgin çizgiler. Fakat uzaktan bakınca, o dik açılar ve belirgin çizgiler, yuvarlak hatlara dönüşüp yeni perspektifler sunabiliyorlar.” diyor Sawaya. Ayrıca birçok insanın Lego ile bir deneyimi olduğu için, geleneksel yollardan yapılmış heykellere nazaran (çamur, kil vs.) kendilerini bu heykellerle daha fazla özdeşleştirebildiklerini düşünüyor.

Nathan Sawaya-elmaaltshift-8

Çocukluğunun eğlencesini yetişkin hayatında sevdiği şekilde kullanma şansına erişen şanslı insanlardan biri kendisi. Hem de bunu çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş. Zira sergi ziyaretçi rekorları kırıyormuş. Pop Art ve sürrealizmi birleştirip modern sanatlara yeni bir boyut da eklemiş. Ülkemize gelirse burada da çok ilgi göreceği kesin.

Nathan Sawaya-elmaaltshift-9

Nathan Sawaya-elmaaltshift-7

Nathan Sawaya-elmaaltshift-5

Nathan Sawaya-elmaaltshift-4

Nathan Sawaya-elmaaltshift-2