“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

OLİMPİYAT OYUNLARI BAZILARI İÇİN MADALYADAN DAHA FAZLASI

Geçtiğimiz ay 2024 Olimpiyatları’nın Paris’te düzenleneceği açıklandı.

Fransa’nın onur duyacağı bir konu olsa da Fransa’nın yüzleştiği en büyük sorunlardan biri olmadığı kesin. Uzun süredir gündemde olan mülteci konusu devam ediyor.

İnsan hakları organizasyonu La Cimade “Living is Winning” isimli bir kampanya başlattı. Abartılmış spor reklamları arttıkça, farkındalık kampanyası da sonucunda madalyalardan daha büyük kazançları olan ve atletik performansı gösteren binlerce kişiyi hatırlatmakta kararlı.

Josiane Pris’ Valentin Guiod ve adam&eve DDB Londra’dan Hyung Choi tarafından yaratılıp yönetilen 30 saniyelik videolara Josiane tarafından da destek verilmiş. “Swim” isimli videoda önce tezahüratlar eşliğinde yakın çekim alınan kişi üzerinde “2024’te, sporcular kazanmak için yüzecek” yazısını görüyoruz. Fakat kadraj uzaklaştıkça bu kişinin Olimpiyat yüzücüsü olmadığını anlıyoruz. Tek başına, sahilde yere çökmüş, yarım şekilde battaniyeye sarılmış birisi. “Her gün, mülteciler yaşamak için yüzüyor” yazısıyla birlikte çarpıcı bir gerçeklik sunuyor.

Swim, Jump ve Run olarak çekilen 3 videoluk seride benzer şekilde Olimpiyat’ta sporcuların madalya kazanmak için yaptıklarının dünyanın bir yerlerinde yaşamak için yapılıyor olmasına dikkat çekiliyor.

Her reklam videosunun açıklamasında “Tüm mültecilere, yaşamak kazanmaktır” yazıyor ve #LivingIsWinning etiketi ile sosyal medyada kampanya büyütülüyor.