“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

SADECE KADINLARA CASUSLUK ÖZELLİĞİ AÇAN SEKSİST UYGULAMA BOOMPI

Günümüz tanışma uygulamalarının arasına yeni katılan Boompi biraz daha değişik bir şey sunuyor.

Kadınların gelecekteki flörtleriyle konuşmalarını kız arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlıyor. Böylece tavsiye verebilir veya aralarında gelişen romantizmi sessizce izleyebilirler. Konuşmaya kulak misafiri olarak davet edilen arkadaş mesajlar arasında görünebiliyor veya hayalet modu sayesinde sadece izleyici olarak katılabiliyor.

boompi-elmaaltshift-3

Bunlar tabii ki karşıdaki kişinin haberi olmadan oluyor. Gerçi Tinder veya başka bir uygulama yerine Boompi’yi tercih eden birinin bu sohbetleri arkadaşıyla paylaştığını kolayca anlayabilirsiniz. Yine de, bu aslında kimsenin itiraf edemediği ve yazılı olmayan bir gerçek gibi. Yazıştığınız birine mesaj atarken veya ilişki içinde herhangi önemli bir durumda herkes arkadaşına danışmıştır. Ama tabii ki bu karşı tarafa söylenmez, gözlenmiş olma hissiyatını kimse sevmez.

boompi-elmaaltshift-2

Bu tamamen güvene ihanet ve mahremiyete saldırı, özellikle de tanıştığınız insan yabancı biriyse. Bir diğer görmezden gelinen gerçek ise bu özelliği sadece kadın kullanıcılara açık olması. Aynı cinsiyette veya iki cinsiyetle de eşleşme sağlanıyor fakat erkek kullanıcılar hiç bir şekilde kadın kullanıcılar gibi arkadaşlarını konuşma içerisine çekemiyor. Tech Crunch’a açıklama yapan Boompi’nin kurucusu Alejandro Ponce “tüm kadınlar Boompi kullanırsa erkekler de katılmak isteyecektir. Erkekler, kadınlar neredeyse orada olacaklardır” demiş.

Kurucularının düşüncesi sadece kadınlara özel benzersiz bir özellik vermek. Kadınlar sinsi olma fikrini o kadar sevecekler ki üye olacaklar ve erkekler de bariz bir şekilde onlara uyacak. Eğer Boompi’nin arkasında yatan fikir, başka biri tarafından izlendiğini düşünürken erkeklerin kaba veya uygunsuz konuşmaya meyilli olmamasını sağlamak ise yine burada basit bir hata var. Erkekler gibi kadınlar da kaba olabilir. Cinsiyet ayrımcılığı yapan Boompi’nin bu özelliğini tüm kullanıcılara açması gerektiğini düşünüyorum.