“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Yapay Zeka Metinden Videoya Film Fragmanı “The Great CatSpy”

Son günlerde merakla beklenen Runway’in Gen-2 AI aracı için yapılan işlerden biri geliyor şimdi karşınıza.

“Text to Video” özelliğini yakında yayına alacak olan Runway Gen-2 kullanılarak Baz Luhrmann’ın ünlü The Great Gatsby filminden ilhamla The Great Catspy fragmanı yapıldı.

Video kalitesi, özellikle hızlı çekimler için henüz o seviyede değil, ancak bunun 3-6 ay sonra nasıl görünebileceğini hayal edebilirsiniz! Yakında kamera bile kullanmadan her şeyi hareketli görüntülerle yakalamak mümkün olacak, ki buna hareketli görüntü dünyasına bir devrim gelecek diyebiliriz.

Bu film fragmanındaki tüm çekimler metin komutları ve sadece #runwayml’den Gen-2’nin beta sürümü ile oluşturuldu. Nihai sonucu elde etmek için yaklaşık 500 ‘generated shot’ gerekmiş. Yapan arkadaş şurada prodüksiyonla ilgili ayrıntılı bilgi vermiş.

Kurgu Adobe Premiere’de yapılmış, müzik ve ses FX MotionArray‘de aranıp bulunmuş, Elevenlabs ile (Voice AI) özel sesler oluşturulmuş (klonlama yok!) ve senaryo ChatGPT’nin yardımıyla ince ayarlanmış. (Daha ne olsun)

Ve bu iş sadece iki günde yapılmış. İnanılmaz!

Aİ teknolojisinin gelişim hızına bakarsak yukarıda da belirtildiği üzere çok yakın zamanda yaratıcı endüstrinin tamamen şekil değiştirmesi olası. Önemli olan bu ‘tool’u nasıl kullanacağımız. Özellikle bu sektörde çalışanların teknolojiye burun kıvırmadan (maalesef çoğu kişi böyle) gelişmeleri yakından takip edip, içine dalması gerekiyor. Yoksa ileride her şey için çok geç olabilir.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter