“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

2020 Stres Verileri Notalara Dönüştürülseydi Nasıl Bir Müzik Olurdu?

2020… Çoğumuz için oldukça stresli geçen felaketlerin yılı.

Tüm bu strese nasıl dayandık anlamak gerçekten güç! Stres seviyeleri tıpkı müzik notaları gibi dalgalanır, fakat müziğin olumlu etkilerinin aksine stresin olumsuz etkileri genellikle görünmezdir. Stresi tanımak onu daha etkin bir şekilde yönetmemize yardımcı olur, ruhsal ve fiziksel sağlığımıza katkı sağlar. İşte tam bu noktada giyilebilir akıllı aksesuar markası Fitbit; ünlü besteci ve orkestra şefi Ben Palmer ve ses tasarımcısı ve yapımcı Aston Rudi ile bir araya gelerek 2020’nin kollektif stresini daha iyi anlamamız ve üstesinden gelebilmemiz için harika bir projeye imza atmış.

Fitbit’in stres seviyesini ölçebilen akıllı saatleri ile 1 Ocak – 6 Eylül 2020 tarihleri arasında Birleşik Krallık’ta elde edilen toplu stres verileri; COVID-19 nedeni ile hem işleri hem de sağlık durumları için kaygılanan insanların yoğun stres altında olduklarını gösteriyor. Ankete katkı sağlayanların üçte biri 2020’nin hayatlarının en stresli yılı olduğunu belirtirken, yarısından fazlası yeni yılda daha rahat hissetmek için müziğe yöneldiklerini söylüyor.

Tüm iniş ve çıkışlarıyla Palmer tarafından duygusal ve özgün bir besteye dönüştürülen 2020 stres verileri, Aston’ın elektronik dokunuşları ile benzersiz bir senfoniye dönüşmüş ve Londra’daki ikonik Barbican Centre‘da güçlü bir orkestra ile COVID-19 güvenlik önlemlerine uygun olarak kaydedilmiş. 2021’in kendimizi ve dünyayı daha iyi anlayıp daha doğru yönlendirebileceğimiz bir yıl olması dileği ile…


Yazan:
Yasemin Köroğlu

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter