“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

İstanbul’un Kesişen Hayatlarına Dair Dikkat Çeken Bir İlk Roman “Krem”

İrem Erman’ın ilk romanı Krem; bir kadının kendini ansızın içinde bulduğu derin yalnızlığın hikayesini, kadının farkında olmadan kesiştirdiği farklı hayatlar üzerinden ele alıyor.

Bir kozmetik markasının yeni kremini denemek için seçilen 28 kadından biri olan roman kahramanı, otuz günlük deneme süreci boyunca hem kendisinin hem de daha önce hiç tanımadığı farklı karakterlerin hayatını tamamen değiştiriyor. Toplumsal rollerin kişilerle uyuşmazlığını, bir temsil objesi olan ‘krem’ çevresinde şaşırtıcı bir kurgu ve sinematografik bir akışla anlatan Krem, okurları da kendi hayatlarında gerçekleştirecekleri bir dönüşüme davet ediyor. Tesadüf olarak adlandırılan her şeyi baştan düşündüren bir ‘kesişen hayatlar’ romanı olan ve Tolga Hırsova’nın illüstrasyonlarıyla bambaşka bir okuma deneyimi sunan Krem, Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

İrem Erman’ın yazdığı, Tolga Hırsova’nın illüstrasyonlarıyla bambaşka bir okuma deneyimi sunan ve Karakarga Yayınları’ndan çıkan Krem; birbirinden habersiz iç içe geçmiş hayatları, piyasaya yeni sürülecek bir kremin 30 günlük deneme süreci üzerinden anlatıyor. Toplumsal rollerin kişilerle uyuşmazlığı, bir temsil objesi olan ‘krem’ çevresinde hem gerçekçi hem de akıştan beklenmeyecek gerçeküstü bir üslupla işleniyor.

Bir krem bir şehri ve içindekileri tamamen değiştirebilir mi?

Geçmişin izleri ve hayal kırıklıkları ile bugünün dertleri ve geleceğe dair kaygıların, bir kadının yüzündeki çizgiler gibi bir kremle yok olup olamayacağına cevap arayan bu ilk roman; okura bambaşka insanların hayatına yakından bakacağı ve tesadüf denen her şeyin baştan düşünüleceği eşsiz bir yolculuk sunuyor. Toplumsal baskıların rüzgarında savrulurken yaşamları bir yüz kremiyle beklenmedik bir şekilde kesişen İstanbul’un sıradan sakinlerinin derinlemesine işlenen hikayeleri, şaşırtıcı kurgusu ve sinematografik anlatımıyla okurları kendi hayatlarında gerçekleştirecekleri bir dönüşüme davet ediyor.

İrem Erman Hakkında:
Eylül 1983’de doğdu. Marmara Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü’nde okuduğu dönemde yazdığı şiir, öykü ve kısa film senaryoları çeşitli ödüllere layık görüldü. Yine üniversite yıllarında dergiler için serbest yazarlık, müzik menajerliği, kısa film yönetmenliği yaptıktan sonra reklamcı oldu. On yıldan fazla süre çeşitli reklam ajanslarında kreatif ekiplerde çalıştı. Profesyonel reklamcılık yaptığı dönemde, birçok prestijli sektör ödülü kazandı ve ödül jürilerinde yer aldı. 2016’da çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Büyükada’ya yerleşerek sanat çalışmalarına odaklanma kararı aldı. İlk romanı Krem’i bu dönemde yazdı. Halen edebiyat başta olmak üzere resim, heykel ve seramik üzerine çok yönlü çalışmalarını sürdürmektedir. Go oyuncusudur.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter