“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

KRİSTAL ELMA FESTİVALİ “YOUNG BLOOD VOL.2”

Ahmet Akın moderatörlüğünde yürütülen oturumda, sektörün genç kanlarıyla birlikte reklam dünyasının kısa bir değerlendirmesi yapılırken gençlere tavsiyeler verildi. Ajanslara girme sürecinin zorluğundan bahseden Ahmet Akın, konuşmacılara kendilerinin bu süreçte neler yaşadıklarını sordu. Efe Kaplanoğlu, Ulaş Bozan, Zeynep Aslı Filis ve Özlem Özel’in yer aldığı oturumda ortaya çıkan genel kanı “network” oldu. Bununla beraber kişinin sahip olduğu merak ve heyecan, kendini sürekli geliştirme isteği ve çaba da büyük bir etken.

Türkiye’de reklamcılığın nereye gittiği değerlendirilirken sektörde durumun stabil olduğu ve sektörde yapılan işlerin arz – talep dengesine göre ilerlediğini dile getirildi. Ülkemizde yaratıcı işlerin çıkmamasının sebebi müşterilerin kapalı görüşlerine ve cesaretsizliğine bağlanırken bu durumla ilgili bir hareketlilik yaratabilmenin yolunun ajans yöneticilerinden geçtiği söylendi.

Sektöre giriş ve kreatif işin hangi kısmında yer alacağına karar verme sürecinin zorluklarına değinilirken burada en önemli şeyin kişinin kendinisini tanıması ve zevklerini öğrenmesi sonucuna ulaşıldı ve bunun için de staj yapmanın, staj aracılığıyla farklı alanlarda kendini denemenin önemi vurgulandı.

Reklamcılık sektöründe değiştirilmesi istenen şeyler konuşulurken; çalışılan alanın, kişinin sürekli kendini beslemesi gereken bir alan olduğu fakat çalışma saatlerinin, hafta sonuna sarkan mesailerin sosyal hayata etkisinin olumsuz olduğundan ve bu uzayan mesailerin maaşlara yansımamasından bahsedildi. Müşterilerin ve ajans sahiplerinin üretilen işlerin yaratıcılığının artmasını sağlayabilmek ve sektörü canlandırabilmek adına daha cesaretli adımlar atması gerektiği söylendi. Kalbi İstanbul’da atan sektörün, bu tek il merkezlilikten kurtularak diğer büyükşehirlere ve Doğu bölgelerine varana kadar taşınması gerektiğinden bahsedildi. Sektördeki ortak sorun ve reklamcılığın genel değerlendirmesinin yapıldığı, kişisel deneyimlerin aktarıldığı sohbette varılan sonuçlar çok iç açıcı görünmese de sıcak ve samimi bir oturum gerçekleştirildi.

Yazı: Burçak Dursun
Kapak ve Young Blood fotoğrafı: Kristal Elma Festivali

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter