“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

APPLE’DAN DÜNYA OTİZM GÜNÜ’NE ÖZEL BİR VİDEO “DILLAN’IN SESİ”

Teknoloji, Black Mirror’daki gibi öcü olabilir. Fakat hayatımıza getirdiği muhteşem güzellikler de var. Potansiyel belki de çok büyük ve önümüzdeki yıllarda bu güzelliklerden daha fazla göreceğimize inanıyorum. Tabi eğer insan görünümlü robotlar yönetimi ele geçirmezlerse.

Apple’ın 2 Nisan Dünya Otizm Günü’nde yayınladığı, bir otistik çocuğun iPad ile sesine kavuştuğunu anlatan reklam gerçekten çok etkileyici. Otizm, bir gelişim bozukluğu. Altı aylıktan itibaren belirtilerinin fark edilebileceği, erken yaşta tespit edilirse ve doğru eğitim sağlanırsa kişinin çevresiyle daha kolay etkileşimde bulunma şansının olduğu bir gelişim bozukluğu. Başlıca belirtileri, çocuğun kendi ismine tepki vermemesi, göz teması kurmaması, dönen şeylere aşırı ilgi duyması olarak biliniyor. Farklı seviyeleri olduğu için otizm spektrumu deniyor.

Dillan bu spektrumda oldukça ileri bir seviyedeymiş. Hatta, ikinci videoda terapistin bir ara artık Dillan’a yardım edemeyeceğini düşündüğü bir an olduğunu öğreniyoruz. Fakat teknoloji o anda devreye giriyor ve Dillan iPad’i ile şunu yazıyor ekrana: Verdiğin her şeye minnettarım, her zaman. Bununla anlatmak istediği ise “Doğru yoldasın, devam et.”

iPad, Dillan’a, kendini diğer insanların anlayacağı şekilde ifade etmesinde yardımcı olmuş. Kendi anlatımıyla “Dünyayı çok farklı şekilde algılıyorum. Rüzgarı görebiliyorum, çiçekleri duyabiliyorum, sevdiklerimden akan inanılmaz duyguları hissedebiliyorum.” Evet, bunu kendisi söylüyor. iPad aracılığıyla.

Apple’ın hazırladığı bu iki reklam insanı derinden etkiliyor ve teknolojinin asıl amacının ne olduğunu hatırlatıyor: insanların hayatlarını kolaylaştırmak.