“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ELON MUSK İNSANLARI MARS’A TAŞIYACAK OLAN PLANINI AÇIKLADI

Girişimci Elon Musk, 2022 yılında insanların Mars’a götürebilecek olan yeni uzay roketiyle ilgili planlarını anlattı.

Güney Avustralya’da yaptığı konuşmada BFR kod ismiyle tasarımlarını sunduğu roket 100 metre uzunluğunda bir uzay aracı. BFR roketi Musk’ın uzay taşıma üretici gövdesi SpaceX’in şu ana kadar çalıştığı fırlatma gücü en çok olan ve az maliyetli olduğu anlaşılıyor.

musk-elmaaltshift-2

Musk aynı zamanda bir önceki roket girişimlerinde kullandığı kaynakları yeniden kullanarak optimistik girişimini fonlayacak bir yol da bulduğunu düşünüyor.

musk-elmaaltshift-1

Önümüzdeki 6 ay içinde çalışmaları başlayacak olan BFR, benzeri daha önce yapılmış olan herhangi bir şeyden çok daha güçlü makine kapasitesine sahip olacak ve şimdiye kadar 42 ateşleme ve 16 iniş testinden başarıyla geçmiş. SpaceX roketin gücüne okadar çok güveniyor ki, Mars planı dışında yolcuları herhangi bir lokasyondan Dünya’ya getirmesi yalnızca bir saat süreceğini söylüyor.

musk-elmaaltshift-thumb

Roket planlarında kendi kendine kenetlenme özelliği de görünüyor yani uzay istasyonuna iniş roket pilotları tarafından herhangi bir insan iletişimi gerektirmeyecek ve geminin tamamı yeniden kullanılabilen yakıt alma kapasitesi maliyet ve gezegenler arası seyahat zamanından kazandıracak.

musk-elmaaltshift-5

Aracın 40 kabini bulunuyor. Her kabin 2 veya 3 kişi alacak şekilde yani bir yolculukta yaklaşık 100 kişi kapasitesinde olacak.

musk-elmaaltshift-4

Musk ayrıca SpaceX’in roketlerini Dünya seyahatlerinde de kullanarak ülkeler arası ulaşımı bir saatin altına indirmeyi planlıyor (manşet videosu). Bu planda yolcular roketin hava veya rüzgardan etkilenmeyerek hız potansiyelini arttırıyor. Sunumda belirtilen bazı seyahat zamanları şu şekilde; Hong Kong’dan Singapur’a 22 dakika, Los Angeles’tan Toronto’ya 24 dakika ve New York’tan Paris’e 30 dakika.