“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

GMK Grafik Tasarım Sergi ve Yarışması İçin Başvurular Sürüyor

Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından ve Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda bu yıl 37.si düzenlenen Grafik Tasarım Sergi ve Yarışması için başvurular devam ediyor. Afiş tasarımından yazı karakteri tasarımına, illüstrasyondan mobil uygulama ve web sitesi tasarımına kadar 35 farklı kategoride düzenlenecek yarışmaya başvuru süreci 21 Eylül 2018 tarihinde sona eriyor.

GMK_elmaaltshift-thumb

Yarışmanın Öğrenci Projesi kategorisine üniversitelerin Grafik Tasarım ya da Görsel İletişim Tasarımı Bölümlerinde okuyan lisans öğrencileri okulda gerçekleştirdikleri projeleriyle başvuruda bulunabiliyor. Bunların yanı sıra yarışmada Bikem Özsunay Vakfı Afiş Ödülü, Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü, Emin Barın Logotype Özel Ödülü, İhap Hulusi Afiş Özel Ödülü, Sait Maden Tipografi Özel Ödülü, TÜYAP Kitap Kapağı Özel Ödülleri de sahiplerini bulacak.

Tasarımcılar istedikleri sayıda işle başvurabilir
Tasarımcılar yarışmaya tüm kategorilerde ve istedikleri sayıda işle başvurabilirler. Sergi ve yarışmaya katılım için GMK üyesi olma şartı aranmıyor. Başvuru şartları ve kategorilerle ilgili detaylı bilgiye 37.gmk.org.tr üzerinden ulaşılabilir. Bu yıl başvurular ilk defa 37.gmk.org.tr üzerinden online olarak kabul ediliyor.

View this post on Instagram

A post shared by GMK (@gmk_turkey) on

Ödül töreni 9 Kasım’da
Grafik Tasarım Sergisi açılışı ve ödül töreni 9 Kasım 2018 günü Mimarlar Odası Karaköy Binası’nda gerçekleştirilecek. Törende 37 GMK ödülü ve 8 özel ödül olmak üzere toplam 45 ödül sahiplerini bulacak. Sergi, 11 Aralık 2018 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

GMK_elmaaltshift-3

GMK Ödülleri Seçici Kurulu

• Atilla Karabay – Yaratıcı Yönetmen, Happy People Project, GMK üyesi
• Ayşe Karamustafa Türksoy – Grafik Tasarımcı, Karamustafa Tasarım, GMK üyesi
• Haluk Tuncay – Grafik Tasarımcı, GMK üyesi
• Perim Öktem – Grafik Tasarımcı, GMK üyesi
• Selçuk Öziş – Grafik Tasarımcı, FMV Işık Üniversitesi Öğr. Gör., GMK üyesi
• Taner Ardalı – Grafik Tasarımcı, GMK üyesi
• Zafer Lehimler – Grafik Tasarımcı, Atatürk Üniversitesi, Öğr.Gör., GMK üyesi

Öğrenci Projeleri Seçici Kurulu

• Ervin Esen – Grafik Tasarımcı, HaritaMetod’un Kurucusu, GMK üyesi
• Özge Güven – Tasarım Direktörü, TBWA, GMK üyesi
• Teoman Fıçıcıoğlu – Grafik Tasarımcı, Editoryal Ltd.’nin Kurucusu, GMK üyesi

GMK_elmaaltshift-2

Kısaca GMK
Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK), 1978 yılında İstanbul’da kuruldu. Reklam ajanslarının ve tasarım stüdyolarının yaratıcı kadrolarından, akademisyenler ve öğrencilere uzanan bir üye yelpazesine sahip kuruluş; Türkiye’de grafik tasarımın gelişmesi, bu alanda üretim yapan tasarımcıların bir araya gelmesi ve mesleki haklarının korunması amaçlarını taşıyor. Kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği etkinliklerle tasarımcıları farklı üretim alanlarından profesyonellerle buluşturuyor. Her yıl düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi’nde, o yıl içinde üretilen grafik ürünlerden kapsamlı bir seçki oluşturan ve onları ödüllendiren GMK, 1993 yılından beri Uluslararası Tasarım Konseyi (Ico-D) üyesidir.

GMK_elmaaltshift-1

Grafik tasarımın gelişmesi, özgürleşmesi, kitlelere tanıtılmasına ön ayak olmayı amaçlayan GMK, mesleki hakların korunması konusunda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Grafik tasarımın eğitim ayağında da rol oynayan GMK, gerçekleştirdiği “GMK Seminerleri” ve çeşitli atölye çalışmalarıyla da öğrencileri mesleğe hazırlayarak ve profesyonellerle buluşturarak öğrencilere destek olmayı amaçlamaktadır.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter