“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

GOOGLE’DAN MODÜLER TELEFON “PROJECT ARA”

Bir süre önce Google’ın çıtlattığı “Project Ara” isimli, moto-centric yani modüler akıllı telefon platformu duyurulmuştu.

Google’ın projeleri Soli ve Jacquard’dan sonra sonunda bu telefonun yazılımcı versiyonunun etkileyici çalışma şeklini açıkladı.

google-ara-elmaaltshift-7

Cihaz temelde akıllı telefon özelliklerine sahip olsa da 6 modüler alanı sayesinde çerçevesi bir telefondan tamamen ayrılıyor. Yerleştirilen hangi modül olursa olsun çok kısa bir sürede telefon bu şekilde çalışıyor. Demo cihazı tanıtan Google’ın teknik ekip başı olan Rafa Camargo sisteme kamera modülü ekleyerek neredeyse anında seyircilerin fotoğrafını çekiyor. Modülü çıkartmak istediğinizde ise cihaza sesli komut (“Okay Google, eject the camera” gibi) vermeniz yeterli.

google-ara-elmaaltshift-8

Hoparlör ve kamera gibi basit modüllerle başlaması hedeflenen ürün, Samsung, Sony Pictures Home Entertainment, Panasonic, Toshiba ve E Ink. gibi muhteşem işbirlikçileriyle birlikte standart akıllı telefon özelliklerinin çok üstünde olduğunu gösteriyor. Ara’nın yazılımcı versiyonu bu sene sonuna doğru telefon ve birkaç modül ile birlikte dağıtıma başlayacak.

google-ara-elmaaltshift-5

google-ara-elmaaltshift-4

google-ara-elmaaltshift-3

google-ara-elmaaltshift-2

google-ara-elmaaltshift-1

google-ara-elmaaltshift-thumb