“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Plastik Kirliliğin Trajik Animasyonu

Kanadalı animatör Chen, PoChien tarafından hazırlanan video, dünyamızın atık gerçeğini farklı bir şekilde ortaya koyuyor. Her yıl milyarlarca plastik kullanıp doğaya atıyoruz ve bu yüzden, bilinçsiz plastik atıklarından dolayı doğadaki canlıların nesli tükenmek üzere.

Animasyonda bir şefin taze balık yığınından bir deterjan şişesi kesmesi, tamamen atık maddelerden yapılmış çeşitli yemekleri bir araya getirip tabağa koyup ardından hayvanlara sunması aslında dünyamızın gerçeklerini yansıtıyor. Aynı zamanda okyanuslarımızın mevcut durumu ve kirliliğin yaban hayatı üzerindeki etkileri hakkında bir dizi rahatsız edici gerçek rakamlar da yer alıyor.

Chen yaptığı açıklamada, iki yıl önce Tayvan’daki küçük bir adaya yaptığı ziyaretten ilham aldığını söylüyor: ‘Denize en yakın yaşadığım yerdi, arabayla sadece 10 dakika uzaklıkta. Beyaz kumu ve turkuaz okyanusu ile herkes kumsalın tadını çıkarabilir. O zamanlar neredeyse her hafta şnorkelle yüzmeye gitmiştim. Böylesine çekici tropikal balıkları ve mercan resiflerini görmek insanın aklında yer ediyor. Ancak kıyıda, sanki doğanın bir parçasıymış gibi tonlarca insan atığının bulunduğu sahneleri de unutamam.’