“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Rusya’nın Yeni Turizm Logosu ve Görsel Dünyası

“Rusya içindeki bütün dünya” başlığı ile yapılan yarışma sonucunda Rusya’nın turizm alanındaki marka kimliği belirlendi.

2015’te başlayan yarışmaya herkes katılabiliyor. Uzmanlar yaklaşık 400 logo ve 600 slogan üzerinden geçtiler. 2016’da ise Rusya Federasyonu Turizm Ajansı yarışmanın ikinci bölümünü Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı ve Rusya Marka Şirketleri Birliği desteği ile yeniden organize etti. Marka sektörü profesyonelleri Rus turizm marka kimliği için 30 farklı konsept belirledi.

Oldukça kalabalık bir kitleye ön elemeyi geçmiş konseptleri oylama hakkı verildi. Her konsept bir fikir açıklaması, slogan ve görsel kimlikten oluşuyor. Katılımcılar Rusya’nın benzersiz özelliklerini ve ziyaret için muhteşem bir yer olduğu algısını oluşturan konsepte oy verdiler. 2017 Kasım ayında ise komite en çok oy alan üç konseptten kazananı belirledi. Rusya turizm marka kimliği kazanan konsept üzerinden ilerleyecek.

Turizm markası ve sembolüne insanların alışkanlık kazanması için doğru derneklerin şekillenmeye başlaması gerekiyor. Kazanan logo Rus avantgart sanat hareketi olarak bilinen “Süprematizm” akımını yansıtıyor.

Rusya’da 20. yüzyılın başında ortaya çıkan ve sadece Rusya’da değil tüm dünya için gelişmiş düşünceyi temsil eden bir akım. Rus turizm markasının grafik çözümü Rusya haritasının biçimlendirilmiş hali. Haritanın unsurları Rusya’daki belirli yer ve bölgeleri temsil ediyor. Bu şekiller sabit tutularak birçok renkli ve havalı poster tasarımı yapılmış.