“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

YAPAY ZEKADAN FİLM FRAGMANI

20th Century Fox film şirketi, IBM Research’ün yapay zeka programına “Morgan nedir?” diye sormuş. Watson’ın cevabı ise işte yukarıdaki fragmanda.

Bugün yeni vizyona giren Morgan, Ridley Scott’ın oğlu Luke Scott’ın ilk uzun metrajlı filminin ismi (Ridley Scott aynı zamanda filmin de yapımcısı). Eğer fragmanı izlerken ya da izledikten sonra içinizde bir ürperti hissettiyseniz, Skynet’ten korkmaya başlayabiliriz. Çünkü bu, bir yapay zekaya 100 kadar korku ve gerilim filmi izlettirirseniz size çok etkili bir fragman hazırlayabilir demek. Watson’ın yaptığı da aynen buymuş: analiz ettiği filmlerdeki müzik parçalarına, belli sahnelerdeki duygulara -insanların yüz ifadeleri, renk değişimleri, gösterilen nesneler – ve film fragmanlarındaki geleneksel sıra ve kompozisyonlara bakmış. Sonrasında ise fragman için Morgan filminden 10 sahne seçmiş.

morgan-elmaaltshift
Bir “insan”ın denetimi altında da fragman kurgulanmış, çünkü henüz yapay zekalar bunu yapamıyorlar. (Ama Skynet gelince her şey değişecek, dört gözle bekliyoruz). IBM’in söylediğine göre fragman hazırlama işine harcanan 10-30 günlük emek bu yapay zeka ile 24 saate indirilmiş.

Watson daha önce de Game of Thrones’u analiz etmiş ve kadınların en güçlü karakterler olduğunu tespit etmiş. Sanırım bu, onun analiz yeteneğini göstermeye yeter. Çünkü bir insan olarak ben de öyle düşünüyorum. O halde varım. Demek ki Watson da var?

morgan-elmaaltshift-2
Bu yapay zeka işi çok karışık. Ünlü bir Türk düşünürünün söylediği gibi “Çok da şeyetmemek lazım” belki de. Fakat fragman çok iyi olmuş! (Alttaki de insan yapımı fragmanı.)