“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

BURGER KING ZORBALIKLA İLGİLİ TATSIZ GERÇEKLERE DİKKAT ÇEKİYOR

Zorbalık çok ciddi bir problem ama en basitinden bunun için yapabileceğiniz bir şey var. Olayı görürseniz karışıp durdurmaya çalışabilirsiniz. Burger King ise bu noktayı ulusal zorbalık önleme ayı içerisinde David Miami tarafından hazırlanan reklamında çok görünür bir şekilde ele almış. Üç dakikalık videoda Los Angeles’taki Burger King’lerde gizli kameralarla bir sosyal deney yapılıyor. Filmde Whopper Jr ve tüm Burger King çalışanları önünde zorbalığa uğrayan ortaokul çocuğu var. (Whopper Jr. ve high school jr. olarak geçtiği için İngilizce bağlam açısından çok daha etkileyici)

burger-bully-elmaaltshift-2

Whopper Jr’a yumruk atıp zorbalık yapmanın saçma olduğunu düşünebilirsiniz ama sonuçta çoğu zorbalık reklamından çok daha akılda kalıcı olup işe yarıyor. Üzücü bir şekilde zorbalık görenlerin genelde olaya dahil olmak istemediğini görüyoruz. Fakat aldıkları 2 dolarlık hamburgerin halini görünce çoğu insan bununla ilgili bir şey yapmak istiyor. Bu tabii çok da şaşırtıcı bir sonuç değil ama yine de şahit olması üzücü bir durum.

burger-bully-elmaaltshift

Bu tatsız reklamın sonlarına doğru biraz iyimserlik katılsa da genel istatistikler kötü görünüyor. Olaya dahil olan insanlar bir anda kahraman ilan ediliyor. Onların bu davranışı da sadece yetişkinler değil, zorbalığı durdurma gücü olan akranlarına da örnek teşkil ediyor.

Kampanya filminin sonunda savunma grubu olan No Bully’nin web sitesini görüyoruz. Dünya çapında çocukların %30’unun zorbalığa uğradığını ve zorbalığın Amerika’daki genç insanlara yapılan bir numaralı şiddet yöntemi olduğu biliniyor. No Bully kurucu CEO’su Nicholas Carlisle, Burger King ile yaptıkları bu ortak çalışmanın, markaların bu tip önemli olaylara nasıl pozitif farkındalık kazandırabileceğinin çok güzel bir örneği olduğunu söylüyor.

via