“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

COSTA RICA SEKS TURİZMİNE KARŞI #JAILBNB

Etkileyici bir sosyal sorumluluk kampanyası.

İnsan ticaretine karşı duran organizasyon Fundación Rahab’a göre geçtiğimiz sene çoğu Avrupa ve Amerika’dan olmak üzere yaklaşık 50.000 kişi Costa Rica’ya 18 yaş altındakilerle cinsel ilişkiye girmek için gitmiş. Organizasyon da turistlerin yaşı küçük insanlarla ilişkiye girmeden önce bir kez daha düşünmelerini istemiş.

jailbnb-elmaaltshift-2

Böylece Fundación Rahab, cinsel istismarda bulunan insanlara kanunları hatırlatmak amacıyla sahte bir ilan hazırlayarak ülkenin en sert hapishanesini AirBnb’ye eklemiş. La Reforma Hapishanesi’ndeki bir hücrenin ilanı “kalmayı hiç istemeyeceğiniz yer” olarak listeleniyor. Sade ve izole bir alan sağlanacağı yazan ilanda 24 saat gözetim ve imkanların onlarca insanla paylaşılacağı yazıyor. Eğer küçük biriyle cinsel ilişkiye girmek için Costa Rica’ya seyahat ediliyorsa bu hapishanede yıllarca veya sonsuza kadar kalınabileceği belirtiliyor.

Hatta ilanın yorumlarında daha önce bu hapishanede kalmış olanlardan yorumlar bile yapılmış. Sosyal medyada #Jailbnb etiketini kullanan kampanya, Costa Rica’nın cinsel istismar kanunlarına farkındalığı artırmak ve hapishanenin kötü koşullarını yayarak potansiyel cinsel suçluları vazgeçirmeyi amaçlamış. San Jose’deki Leo Burnett Costa imzası taşıyan kampanya 82 milyon sosyal medya etkisi yaratmış ve seks turizmi için gelinen ülkeler de dahil 30’dan fazla ülkede paylaşılmış.

jailbnb-elmaaltshift-1