“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Ozan Açıktan

Kısa bir sürede, kendine has tarzıyla öne çıkmış, rengi, kurgusu, kamerası ve dinamizmiyle diğer reklam filmlerinden ayrışan işlere imza atmış ender iyi yönetmenlerden biri Ozan Açıktan… Bu yazıda Ozan’ın işlerinden bir kaçını ve biyografisini bulacaksınız.

Son dönemin en başarılı yönetmenlerinden Ozan Açıktan 1978 Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakultesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden 2000 yılında mezun olan Ozan, eğitimi sırasında kısa filmler çekti ve yönetmen yardımcılığı yaptı. 2001’de ‘Diojen’in Karısı’ adlı kısa filmi Ankara Kısa Film Festivali’nde en iyi kısa film ödülünü ve Unesco Gençlik Festivali’nde En İyi Kısa Film olma hakkını kazandı.

İstanbul’a yerleşen Ozan, sinema ve reklam filmlerinde yönetmen yardımcılığı yapmaya başladı. Polonya’da katıldığı bir film festivali sırasında Roman Polanski’yle tanıştı ve tavsiyesi ile en iyi 10 sinema okulundan biri sayılan Lodz-Polonya Devlet Sinema Okulu’nda 2 yıl staj yaptı. Polonya’da çektiği ‘Mono’ adlı ilk filmi II. Tursak-Metro Kısa Film Festivali’nde ikinci oldu ve bu sayede Almanya Ludwigsburg’taki ‘FilmAkademie-Baden Wurtemberg’de iki aylık bir burs kazandı. 2006’da Ludwigsburg’ta senaryo ve dramaturji üzerine dersler aldı.

Lodz için çektiği mezüniyet filmi ‘Marlis’ 2005 yılında Ankara Kısa Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçildi, aynı yıl ‘Marlis’ Polonya, Ukrayna, İtalya, Fransa, Romanya, İsrail ve Amerika’da festivallerde gösterildi. Makedonya’da 26. Manaki Brothers Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü aldı.
Polonya’daki eğitiminden sonra İstanbul’a döndü ve reklam filmi yönetmenliğine başladı. 2006 yılında 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali için çektiği reklam filmleriyle En İyi Reklam Filmi Yönetmeni kategorisinde Kristal Elma aldı.

Ozan şu anda PTT Film ekibinde ve yakın bir zamanda bitecek olan bir sinema filmi üstünde çalışıyor.
—-
Ozan Açıktan is the one of the most succesful director in Turkey. You can see the samples of his works and his biography.

Born in Eskisehir in 1978, Aciktan received his undergraduate degree from Ankara University, Faculty Of Communication, Radio Tv and Cinema, in 2000.During his studies he started shooting short films that later have been screened and awarded internationally and worked as an assistant director.Following his undergraduate studies, between 2003 – 2005, Aciktan continued his studies in the department of director of photography in Lodz, Polish National Film School.After coming back to Istanbul in 2006, Aciktan received the best 2nd short fiction film award from Metro-Tursak Short film Contest, and he was granted to study in Film Akademie Baden Wurtemberg, in Ludwigsburg, Germany, focusing on scriptwriting and dramaturgy.He was awarded the “Kristal Elma”, for the best tv spot director”, by Turkish Association of Advertising Agencies at the end of 2006. Currently, he works for PTT FILMS- ISTANBUL.

Ozan’ın diğer filmlerini sitesinden ve Dailymotion sayfamdan görebilirsiniz.

You can see the commercials, short films by Ozan from his site and my Dailymotion page.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter