“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

REKLAM VE VİDEO KLİP YÖNETMENİ JOHAN RENCK

David Bowie’nin “Blackstar” videosunun yönetmeni Johan Renck‘ten bahsedelim biraz.

Fransız dergisi CB News’in “dünyadaki reklam ve klip video yönetmeni” olarak tanıttığı Johan Renck şüphesiz ki saygı duyulan ve en çok aranan yönetmenlerden biri. Stockholm’de Mekano Film ve Televizyon prodüksiyon şirketinde 1992 yılında kariyerine başlayan Johan, 1994 yılında çocukluk arkadaşı olan Jonas Akerlund ile güçlerini birleştirmek için buradan ayrıldı. Kısa zamanda kendi sektöründe İsveç’in lideri olan Renck Akerlund Films adında yeni bir şirket kurdular. Bu sırada Johan kendi müzik projesini geliştirdi ve çoğu zamanını alan başarılı Stakka Bo ile çalıştı. 1997 yılında yönetmen olarak çalışmaya başladı ve hızlıca dünya çapında bilinen bir isme dönüşerek 1999 yılında Madonna ve Nike ile çalışmaya başladı.

Johan durmadan Nike, Levi’s, Mercedes, Dom Perignon ve H&M gibi dünya markalarıyla ve Kylie Minogue, New Order, Madonna, Libertines ve The Streets gibi sanatçılarla çalışmaya başladı. MTV müzik ödülleri veya Cannes Lions gibi saygın adaylıklar ve ödüller kazandı.

2005 yılında The Streets klibi ile MVPA’da en iyi klip ödülü kazandı ve CAD’da birçok kategori için aday gösterildi. Cannes’de Sagem reklamı için bronz, “Karl Lagerfeld for H&M” kampanya reklamı ile Gümüş Lion kazandı. The Gunn Report’a göre Johan Renck en çok ödül kazanan 25. reklam yönetmeni.

Johan filmler, reklamlar, müzik klipleri, tiyatro prodüksiyonları, sanat-müzik projeleri ve fotoğrafçılık gibi değişik medya bölümlerinde çalışıyor. Diesel gibi markaların hareketsiz fotoğraf çekimlerini İtalyan Vogue dergisi için gerçekleştiriyor. Başrollerini Maria Bello, Jason Patric, Rufus Sewell ve Amy Brenneman’ın paylaştığı “Downloading Nancy” filminin galası 2008 Sundance festivalinde gösterildi.

diesel-johan-renck-elmaaltshift-3

diesel-johan-renck-elmaaltshift-2

diesel-johan-renck-elmaaltshift-1

absolutexposure_johanrenck-elmaaltshift-1

absolutexposure_johanrenck-elmaaltshift-2

absolutexposure_johanrenck_collage-elmaaltshift-3

absolutexposure_johanrenck_collage-elmaaltshift-2

absolutexposure_johanrenck_collage-elmaaltshift-1

Johan Renck ayrıca Breaking Bad’in 3 bölümünü (Hermanos, Más, Breakage), The Walking Dead’in bir bölümünü (Vatos) ve Bloodline dizisinin ise ilk 2 bölümünü yönetti. Şu sıralar ise Black Panthers dizisinin yönetmen koltuğunda oturuyor.

Black Panthers dizisinin bir özelliği ise yine aynı yönetmenin imzasını taşıyan David Bowie’nin “Blackstar” parçasının dizinin jeneriğinde kullanılması.