“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

YOUNG TALENTS: ABDULBAKİ YAVUZ

Abdulbaki Yavuz, 1985 doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümünü bitirdi. Lise yıllarından itibaren sinema için çalışan Yavuz, amatör olarak kısa filmler çekti. Jurnal, 1985 doğumlu genç yönetmen Abdulbaki Yavuz‘un 8 buçuk dakikalık kısa filmi. Arkadaşı M. Erkam Bülbül’ün kısa hikayesinden senaryolaştırılan filmde hikaye oyuncu Uğur Polat’ın dış sesinden oluşuyor. 1 ay süren film çekim hazırlıklarından sonra, Uğur Polat’ın da desteğiyle çekimler başlamış. İETT ve Film Sokağı’nın desteğiyle film 2 günde çekilmiş. Film, festivallere gönderileceği için şu anda internette gösterimde değil. Ama seyrettim ve kesinlikle iyi ve naif bir film olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yönetmenin kamera açılarını çok beğendim. Yazının devamında, yönetmen Abdulbaki Yavuz’un filmle ilgili anekdotlarını ve özgeçmişinin devamını okuyabilirsiniz.

Abdulbaki Yavuz, 1985 doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümünü bitirdi. Lise yıllarından itibaren sinema için çalışan Yavuz, amatör olarak kısa filmler çekti. Üniversite yıllarında farklı yönetmenlerin yanında asistanlığının yanı sıra pek çok kısa filme imza attı. Yine bu yıllarda ilk sinema filmi asistanlığını yaptı. Bu filmde makas ve bant ile yapılan pozitif kurgu deneyimini yaşadı. 2007 yılında «Hipokrat» adlı senaryosu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ödül aldı. Film yurt içi ve yurt dışı bir çok festivalde gösterildi ve ödül aldı.

2008 yılında senaryosu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ödüllendirilen «Bir Kaplumbağa ile Tavşan Hikayesi» filmini çekti. Yurt içinde pek çok festivalde gösterilip ödüller alan film, 2009 yılında Cannes Film Festivali’ne kabul edildi. İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Belçika gibi bir çok ülkede gösterilen film ABD’de DVD olarak piyasaya sunuldu. Bir Kaplumbağa ile Tavşan Hikayesi ABD’de satışa sunulan ilk türk kısa filmi oldu. Abdulbaki yavuz «Twinkle-Twinkle» ve «Dogma» isimli video art çalışmalarıyla Atina VideoArt Festivali’ne kabul edildi. Ayrıca «Dogma» Art by Change kapsamında 13 ülkede 70 şehirde gösterildi.

2010 yılında Mavera, Ceynur gibi şarkıcı ve grupların kliplerinin yönetmenliğini üstlenen Yavuz, Aşk Geliyorum Demez filminin ise klip ve kamera arkası yönetmenliğini yaptı. Aynı yıl TRT Müzik Kanalının Konser Arkası programının bir sezon yönetmenliğini yaptı. 2010 yılı kışında üzerinde 1 yıldır çalıştığı ve senaryosu Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleceğin Sineması kapsamında ödüllendirilen «Jurnal» filmini çekti. Film seyirciyle buluşmayı bekliyor.

47. Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenen 103 kişilik amatör katılımcılardan oluşan Halkın Portakalı’nda eğitim verdi ve film çekimlerini organize etti. Aynı yıl çekilen Bir Avuç Deniz filminin post prodüksiyon süpervizörlüğünü üstlendi. Abdulbaki Yavuz halihazırda klip ve reklam yönetmenliği yapmaya devam etmektedir.

JURNAL
Jurnal, arkadaşım M. Erkam Bülbül’ün bana gönderdiği kısa bir hikayeden yola çıkılarak senaryolaştırıldı. Hikaye sadece Uğur Polat’ın dış sesinden oluşuyordu. Senaryonun henüz olgunlaşmaması yüzünden senaryonun gelişmesi bir seneyi geçti. Bu sırada ben senaryoya karşılık gelecek görüntüleri düşünmeye başladım. Bu süreç de senaryoyla paralel ilerledi.

Filmi çekim hazırlıkları 1 ay sürdü. Uğur Polat’la senaryo aşamasında anlaşmıştık. Kendisi gerçekten desteğini esirgemedi. Filmin hayata geçmesindeki en önemli faktördür.

Film çekimleri iki gün sürdü. Bir gün otobüs, ikinci gün diğer sahneleri çektik. Çekim konusunda İETT ve Film Sokağı desteklerini bizden esirgemedi. Bizden hiçbir ücret almadılar. Film Sokağı’nın sahibi Beyza Gülsoy özellikle ekipman konusunda kısıtlama yapmadı. Aynı şekilde İETT Basın Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Faruk Birpınar da gerekli kolaylıkları sağladı.

Film çekimleri bir takım aksiliklerle başladı. Sabah sete gelirken Uğur Polat’ın da içinde olduğu araç kaza yaptı. Zaten kış koşullarından çekim için gün ışığı şansımız 7 saat, detay çekmek için ışıklarla toplamda 7 buçuk saat zamanımız varken, 4 saatimiz bu kaza yüzünden gitti. Filmin daha önce yaptığımız büyük bir dekupajını tavana yapıştırdık ve seri bir şekilde çektik. 3 saat gibi bir sürede filmin otobüs çekimlerini bitirdik. Başta Uğur Polat olmak üzere tüm oyuncular seferber oldu ve nefes almadan filmi tamamladık.

Post aşamasında da güzel isimlerle çalıştık. Kurgu, müzik, görsel efekt, renk, miksaj hepsi alanında iyi isimler. Hepsi sağolsun projeyi sahiplendi. Bu benim en büyük şansım oldu.

Altın Portakal’la festival yolculuğuna başlayacak.

Çalışmalar İçin: http://yavuz.tv
Bir Kaplumbağa ile Tavşan Hikayesi DVD

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter