“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

BBC TWO’nun Cannes’da Ödül Alan Yeni Görsel Kimliği

BBC TWO 1964 yılında kurulduğunda amacı diğer kanallardan daha fazla bilgiye dayalı program üretmekti. Böylece zaman içinde en riskli ve iddialı hikayelerin yer aldığı ve izleyicinin devamlı şaşırtıldığı bir kanala dönüştü.

Gelin görün ki içerik açısından oldukça ilgi çekici olan BBC Two, neredeyse 20 yıldır hiç değişmeyen görsel kimliğiyle içeriğine aykırı görselliğe sahip olan bir kanala durumuna düştü.

Bu durumu gören kanal, BBC Creative ile el ele verip diğer kanallardan ayrışacak, farklı bir görsel kimlik üzerinde çalışmış ve ortaya gerçekten oldukça hoş bir tasarım dünyası çıkmış.

Bu işi gerçekleştiren ekip BBC Two’nun içeriklerinin göz alıcı belgesellerden yemek programlarına, komediden sanat show’larına kadar oldukça çeşitli konularda olmasından ve bunlardan her birinin izleyicide oluşturduğu duygulardan yola çıkarak işe başlamış. Kanalda reklam olmadığı için bütün deneyimi iki program arasında yaşanacak şekilde kurgulamışlar. Genre’lar yerine programların ruhuna uygun olarak komedi için “tuhaf”, bıçak sırtı belgeseller için “anarşik”, drama için “iç organsal” gibi tanımlamalarla farklı stil, doku ve tonlarda tasarımlar hazırlamışlar. Hepsinin ortak tarafı ise içeriğin karakterini yansıtmalarıymış.

İngiliz ve dünyanın farklı yerlerinden animasyoncular ve sanatçıların çalıştığı projede radikal çeşitliliğin radikal özgürlüğü getirdiği vurgulanıyor. FutureDeluxe, The Mill, Conlan Normington, David Mcleod ve Ari Weinkle gibi sanatçıların kendi eşsiz yorumlamasıyla çok güzel bir görselliğe ulaşan kanal gerçekten de hedefine ulaşmış görünüyor.

Account Manager, Theater Player, Pilates Lover, Flutist to be