“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

ÇİN’DE BEKARLAR İÇİN YAPILAN EVLİLİK PAZARI

Çin’deki çoğu kadın genç yaşta evlenmesi için ailelerinden ve toplumdan inanılmaz bir baskı görüyor.

27 yaşına kadar evlenmemiş olurlarsa evde kalmış (“artık” kadın / Sheng Nu) olarak etiketleniyorlar. Bekar çocuklarının evliliğini görmek isteyen aileler açıkhava evlilik pazarında çocuklarının reklamlarını yapıyor.

Sheng Nu-elmaaltshift-thumb

Cilt bakım markası SK-II son kampanyasında “evde kalmış” kadınlar için evlilik pazarını ele geçiriyor. Stokholm Forsman & Bodenfors tarafından hazırlanan kampanya filmi bekar kadınların ailelerinden yaşadığı baskıyı gösteriyor. Çin video yayın sitesi Youku’da lanse edilen videoda bir baba “eğer evlenmezsen huzur içinde ölemeyeceğim” diyor. Başka biri ise “eğer kızım birini bulamazsa bu benim için kalp hastalığı olur” diye açıklıyor.

Sheng Nu-elmaaltshift-2

Bekar kadınlar ise kendileri için uygun bir adaya razı olmaktansa aşkı aramak istediklerini dile getiriyorlar. Bekar kadınların bu mesajını ailelerine iletmeleri için SK-II ünlü evlilik pazarını ele geçirip kadınların fotoğrafları ve “Yalnız olsam bile mutlu ve kendime güvenli olacağım”, “Zamanımı doğru insanı bulmak için harcayacağım” gibi ifadelerle donatıyor. Videoda bu posterlere ailelerin de duygusal tepkilerini görüyoruz.

Sheng Nu-elmaaltshift-1

Evlilik pazarı videosu “Kader Değiştirici” isimli daha büyük bir kampanyanın parçası olarak karşımıza çıkıyor. Kampanyanın websitesinde kaderin şans meselesi değil seçim meselesi olduğu vurgulanıyor ve cinsiyet, yaş kalıplarını kırarak kaderlerini değiştirmiş olan Asyalı kadınların hikayeleri de sunuluyor. Hazırlanan video dünya çapında 11 milyon izlenmiş ve 35 ülkede baskılarla ilgili tartışmaları teşvik etmiş.