“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

DRONE’LA TEK PLAN ÇEKİLEN 9 DAKİKALIK KISA FİLM

Film yapımı uzun ve zor bir süreçtir, bazen sadece tek bir sahnenin çekimi için bile günlerini harcarsın.

9 dakikalık kısa bir filmin bile çekimi haftalar sürebilir- ve bu işin kolay kısmı. Yönetmen Paul Trillo ise daha farklı bir şey denemek istemiş ve son filmini At The End of The Cul de Sac’ı (Çıkmaz Sokağın Sonunda) sadece tek bir plan ve drone kullanarak çekmiş.

sac-elmaaltshift-1

Trillo değişik açılardan aksiyonların hiçbirini kaçırmamak için başka başka dronelar kullanmamış. Bu film sadece tek kameralı dronela çekilmiş ve çekimin tamamının çok iyi bir açıdan çekilmesi ve aynı zamanda oyuncuların performanslarının yine çok spesifik alanlarda çekilmesi sağlanmış.

sac-elmaaltshift-2

Her şeyin düzgün ve yerine uygun olması için Trillo ve ekibi filmin düşük çözünürlüklü animasyon/animatik olan bir versiyonunu hazırlamış. Bu versiyonda evlerden, geçen arabalara ve bütün oyunculara kadar her şeyin bir kopyasını hazırlanmış. Bu, ekibe tek çekimlik alanın neresi olacağını planlamalarını sağlamış ve oyuncularla kamera ekibine çekim öncesi mekanı tanıma fırsatı vermiş.

Animatikte bile setteki prova ve kamera testlerinden oyuncuların ve ekibin doğru yerde ve doğru zamanda olması gerekmiş, çünkü 9 dakikalık bir kısa filmi tek bir sahnede çekerseniz, tek bir hata bile her şeyi baştan çekmeniz anlamına gelir. Bu zorlu işe bir de ekibin ve ekipmanların pilotsuz uçak alanında olmaması ve kamerada çıkmaması zorluğunu da eklemek lazım.

sac-elmaaltshift-3

via

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter