“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar Sunan Yeni Bir Yayınevi “Garaj Yayınları”

Garaj Yayınları, yeni bir yayınevi.Şu ana kadar Whoopi Goldberg’ün ‘Biri Beni Tamamlıyorsun Derse: KAÇ!’ adlı kitabı ile başladığı yayın hayatına ağırlıklı olarak çeviri kitaplarla devam edecek. Türkçeye, dünyadan mutlaka okunması gereken kitapları çevirme misyonu ile hareket ediyor.

garajyayinlari-elmaaltshift-2

Kadın erkek ilişkileri üzerine Oskarlı aktris Whoopi Goldberg’ün gözlemlerini ve tavsiyelerini anlattığı kitabı ‘Biri Beni Tamamlıyorsun Derse:KAÇ!’ ile ilişkiler dünyasında çoğumuzun karşılaştığı durumlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşıp tavsiyelerini sunuyor Whoopi Goldberg.

New Yorker dergisindeki yazılarıyla ile bilinen, eski bir reklam yazarı John Kenney’nin ilk romanı Truth in Advertising Türkçe’de Reklamdaki Hakikat adı ile Garaj Yayınları’ndan çıktı. Türkçesini Haluk Mesci’nin yaptığı bu eser reklamcılığa ilgi duyan herkesin büyük bir zevkle okuyacağı bir eser.

garajyayinlari-elmaaltshift-1

Reklam yazarı Finbar Dolan’ın anlatıcı olduğu bu eser önümüzdeki yıllarda Hollywood tarafından da bir film olarak karşımıza gelecek. IMDB’den pro hesabınız var ise film ile ilgili gelişmeleri izleyebilirsiniz.

New York’ta bir reklam ajansında başlayan hikayemizde Finbar Dolan, bir bebek bezi reklamı için çalışırken yaşananlar temelinde ajansta olan bitenleri takip ediyoruz. Bu sırada Finbar’ın özel hayatı ile ilgili bilgileri de öğrenmiş oluyoruz ve o sırada Finbar’a gelen bir telefon ile biraz daha Finbar’ın hayatına girmişken buluyoruz kendimizi. Babasının hastanede ölüm döşeğinde olması ile çocukluğuna da minik ziyaretlerde bulunmaya başlıyoruz. Noel’de de Super Bowl’a reklam yetiştirme telaşı ile çalışmak zorunda kalıyoruz Finbar’la birlikte. Reklamcılık tabanlı hikayede, ajansın içinde olan bitenlerden bizi hiçbir zaman kopartmıyor John Kenney bizi. Hikayenin devamını okuma heyecanınızı kaçırmamak için burada kesiyoruz.

Bir reklam yazarının hayatını birinci elden yaşamak için okunabilecek başlıca romanlardan birisi olarak, az olan reklamcılık temelli romanlar arasındaki yerini hızla almış bir roman Reklamdaki Hakikat. Ana karakterin hayata dair roman boyunca sorduğu soruları bizler de günlük hayatımıza kendimize soruyoruz aslında. John Kenney, bu hayat ve iş dünyası üzerine yaşadığımız düşünceleri toplamamızı sağlayacak güzel labirentlere sokuyor bizleri ve sonunda güzel bir çıkışa ulaştırarak hoş bir okuma zevki sunuyor bizlere.

Reklamcılık öğrencilerinden, yıllardır reklamcılığın çeşitli alanlarında çalışan okurlarımıza ve hatta reklamveren tarafta olanların da okuması gereken romanlardan biri. Haluk Mesci’nin çevirisi ile Truth in Advertising tüm kitapçılarda.

garajyayinlari-elmaaltshift-3

İsrail’den dünyaya açılan yeni bir yazar olan Nir Hezroni’nin de Türkçeye kazandırılan kitabı Three Envelopes, Garaj Yayınları tarafından ‘Bir Psikopatın Günlüğü’ adıyla raflarda. Psikopat karakterler yazma üzerine uzmanlaşacak olan Nir Hezroni’nin bir gizli servis tarafından işe alınan psikopat bir suikastçinin gizli servisin başına açtığı işleri anlattığı romanı günümüz gerilim romanları arasındaki yerini şimdiden aldı. Yine Hollywood tarafından bir film veya dizi projesi olarak çalışmaları başlayan bu serinin ilk kitabı Bir Psikopatın Günlüğü adıyla Türk okurların karşısına çıktı.

garajyayinlari-elmaaltshift-4

Hiçbir sponsor desteği olmadan dünya çevresini bisiklet ile en hızlı şekilde geçerek Guinness Rekorlar kitabına giren Juliana Buhring’in bu rekora kalkışma hikayesini anlattığı kitabı ‘Rüzgara Karşı’ Türk okurunu da birkaç alandan ilgilendiriyor. Bu rekor sırasında ülkemizden de geçen Buhring’in hikayesini okurken ülkemize de rastlamak çoğu okura iyi gelecek.

garajyayinlari-elmaaltshift-5

Gezi kitapları kategorisinde de değerlendirilebilecek bu kitap aynı zamanda sporcuların yaşamları üzerine kitaplar okumaktan hoşlanan okuru da memnun edecek. Öte yandan 30 yaşından sonra öğrendiği bisiklet ile bir sene sonra Guinness Rekorlar kitabına giren Juliana Buhring’in hikayesi, bir kişisel gelişim kitabı olarak da okunabiliyor.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter