“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

SANAL BİR PORTALA AÇILAN DİJİTAL KAPI

Önce aşağıdaki GIF’ten birşey anlamadım, fakat videoyu seyredince her şey netleşti. Ya da daha da karıştı mı desek? Sizi de videoya alalım önce, bakalım neler hissedeceksiniz?

doors-elmaaltshift-5

İnsan seyredince düşünmeden edemiyor. Acaba uzayzaman da böyle bir şey mi? Acaba birileri bizi şu anki gerçekliğimizle kandırıyor mu? Beş duyumuzla algıladıklarımız aslında gerçekte yok mu? Kaşık? Bu mümkün mü?

doors-elmaaltshift-3

THÉORIZ’in Kapılar (Doors) adlı çalışmasında kapılar var (e doğal olarak). Fakat kapının arkasında birşey yok. Yani kapının içinden geçemiyorsunuz. Tamamen bir algı oyunu var. Ama o kadar gerçek ki! Gördüğünüz mekan sizin bakış açınıza göre değişiyor, evet. Aynı zamanda perspektif de var evet. Ama bunların hepsi birer göz yanılgısı.

doors-elmaaltshift-2

THÉORIZ öyle bir mekanizma hazırlamış ki, kapının çerçevesi bir ekran tarafından sarılmış ve özel bir yazılım sayesinde sizin bakış açınızı yakalayıp ona göre görüntüyü değiştiriyor. Yani aslında sanki bir sanal gerçeklik gözlüğünüz var ama gözlük gözünüzde değil, kapıda. Siz ise uzaktan bakıyorsunuz.

Ya Matrix gerçekse?

(tabi ki gerçek)

doors-elmaaltshift-4