“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

SOKAK MODASININ İKONU ADIDAS SUPERSTAR’A KLASİK ESER YORUMU

Yakın gelecekte belki de şöyle bir diyalog yaşayacağız:
• Pardon Pablo Picasso’nun 38’i kaldı mı acaba?
• Hayır, ama Van Gogh’u önerebilirim size, jean’lerle harika duruyor.

Sanatın alt dallarının birbiriyle uyumlu birlikteliklerinden ortaya harika çalışmalar çıkıyor. Bunun en güzel örneklerinden birine birkaç hafta önce Remzi Gürsaka sayesinde tanık olduk. Remzi Gürsaka klasik sanatın en önemli eserlerinden sayılabilecek 6 ünlü tabloyu adidas’ın ikonik modeli Superstar sneakerlar’ın üzerine uyguladı. Remzi, genç ve başarılı bir tasarımcı. İzmir’de uzun bir dönem farklı ajanslarda Sanat Yönetmenliği yapmış. Bol mesaili ajans ortamlarınının pençesinden kurtulup, kendini kurumsal hayatın huzurlu kollarına bırakmış. Bu başarılı projenin perde arkasını merak edenler için sözü Remzi’ye verdik. Başarılarının devamını ve sneakerlar’ın da bir an önce satışa çıkmasını diliyoruz

remzi-adidas-elmaaltshift-2

adidasSuperstar spor ayakkabıların üzerine ünlü tabloları taşıma projen oldukça ilgi çekti. Böyle bir şey yapmak nasıl geldi aklına?
Aslında uzun zamandır klasik sanatı sokak modasına taşımayı planlıyordum, fakat bunu nasıl yapabileceğime tam olarak karar verememiştim. Çevremdeki duvarlara baktığımda grafiti sanatçılarının klasik eserlere atıfta bulunarak yaptığı çalışmalar oldukça dikkatimi çekmişti. İlk önce tişört tasarımları yapmaya karar verdim, ancak yaptığım çalışmalar eskizin üzerine geçemedi.

remzi-adidas-elmaaltshift-3

Peki neden adidas Superstar ve neden bu tablolar seçildi?
Şu anda Türkiye’nin en büyük spor mağazalarından birinde tasarımcı olarak çalışıyorum. Bir gün adidas Global’den yüksek boyutlarda bembeyaz Superstar görselleri geldi. adidas Superstarlar bildiğiniz gibi sokak modasında ikonlaşmış bir ayakkabı ve marka bu ayakkabıları değişik versiyonlarla her yıl yeniden satışa sunuyor. Durum böyle olunca adidas Superstarlar klasik eserleri sokak modasına uyarlamak açısından güzel bir fırsat yarattı. Önce sevdiğim tablolardan bir kaç deneme yaptım. Çevremden ve iş arkadaşlarımdan oldukça olumlu tepkiler aldım. Ardından pilot olarak sanat tarihine damga vurmuş 6 eser seçtim ve küçük dokunuşlarla ayakkabılara uyarladım. Sonrası malum, oldukça konuşuldu.

remzi-adidas-elmaaltshift-4
 
Hazırlık sürecini merak ediyorum. Ne kadar sürdü bu tasarımları tamamlaman?
Elimde çok fazla materyal yoktu açıkçası. Küçük bir  araştırma yaptım ve eserlerin uygunluğunu düşünerek ayakkabılara uyarladım. Tasarımlar da dahil olmak üzere 3-4 günümü aldı, fakat o kadar heyecanla çalıştım ki sanki 1 saatte bitirmiş gibi hissediyorum. :) 

remzi-adidas-elmaaltshift-5

Çok modern ve oldukça tarz duruyor sneakerlar. Bu modellerin satışa çıkmasını heyecanla bekleyen insanlardan biriyim sanırım. Adidas cephesinden bir yorum geldi mi?
Adidas her yıl ürettiği Superstar sneakerlar için istediği tasarım, renk ve dokuyu modellerine taşıyabiliyor. Bu tasarımları da ayakkabılarına rahatlıkla uygulayabilir. Adidas Türkiye’ye tasarımları gönderdim, fakat bir dönüş alamadım. Daha sonra tasarımlar bu kadar sevilince adidas Global’e de mail attım, onlardan olumlu dönüşler aldım. Tasarımların satışa çıkmasıyla ilgili net bir şey söylemediler ama yakın zamanda adidas’ın Almanya’daki merkezini ziyaret edebileceğim bir gezi düzenleyebileceklerini ilettiler. Ben de zaten bu tasarımları ticari bir kaygı güderek yapmamıştım.

remzi-adidas-elmaaltshift-6

Aslında bir anlamda moda dünyasına da adım atmış oldun. Moda markaları kendileri için tasarım yapmanı isteseler cevabın ne olur?
Moda benim için çok uzak bir kavram. Evde temiz, ütülü ne varsa üstüme geçirip çıkan biriyim. Modayı çok fazla takip edemiyorum. Ayrıca moda tasarımı bence çok farklı bir olay, muhtemelen benim hiç yapamayacağım bir şey. Fakat moda markalarına grafik tasarımı konusunda mutlulukla destek veririm, teklifi geri çevirmem yani :) 

remzi-adidas-elmaaltshift-7


İlerleyen zamanlarda adını duyacağımız başka projelerin var mı? Varsa ipucu alabilir miyiz?

Yakın zamanda grafiti sanatçısı arkadaşlarla ortak gerçekleştireceğimiz bir projemiz var. Yine klasik eserleri sokağın içine dahil etmeyi planlıyoruz. 

remzi-adidas-elmaaltshift-1