“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

GOOGLE’DAN 360 DERECELİK ANİMATİK HİKAYELER

Yaratıcılık ve teknolojinin mükemmel kullanımı ile ortaya çıkan 360 derece kısa filmler.

Bu proje ile mühendisler ve eleştirmenlerin övgüyle bahsettiği film yapımcıları, mobil teknolojideki en son gelişmelerden biri olan VR teknolojisini kullanarak çok farklı bir şekilde hikaye anlatıyor.

Google Spotlight Stories adlı mobil uygulamada Google şu ana kadar toplamda 7 adet 360 derece kısa filmi (bunlardan 4’ünü YouTube’da da yayına aldı) gösteriyor. Pearl, Help, On Ice, Special Delivery, Duet, Buggy Night ve Windy Day adlı 360 derece izleyebileceğiniz filmlerle başlayan Google Spotlight Stories, Google’ın ATAP projelerinden biri.

Proje dahilinde Disney’in efsanevi çizerlerinden Glen Keane de Duet filmiyle projeye dahil olan isimlerden biri.

Windy Days ise eski Pixar filmcileri tarafından yaratılmış ve ilk kez Moto X telefonlarında görülmüş, sonra ise Android‘e geçmiş. (Şuradan reklam filmini izleyebilirsiniz.)

Bol ödüllü Aardman Animations Special Delivery’i hazırlarken, Fast & Furious’un yönetmeni Justin Lin ise bir uzaylı istilasını konu alan Help filmini yönetmiş. Ayrıca illüstratör Tuna Bora ise prodüksiyon tasarımcısı olarak Pearl filminin kadrosunda yer alan isimlerden biri.

360 derece animatik filmler projesi aslında çok yeni değil. 2011 yılında Motorola tarafından geliştiren proje sonrasında iOS cihazlar için hazırlanmış. Uygulama 2013 yılının sonbaharında ilk başta Android cihazlarda boy göstermiş ve Google ilk kez bu projeyle kullanıcılarına yeni bir mobil hikaye anlatımını tanıtmış.

Eğlence amaçlı hazırlanan uygulamada, hikayeler 3D ve 2D animasyonlarla yapılmış.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter