“HIZLI ARAMA İÇİN ETİKETLER”

İlk Türk Gangsteri Necdet Elmas’ın Animatik Hikayesi

Görsel sanatçı Murat Miroğlu‘nun illüstrasyonlarını ve animasyonunu yaptığı başarılı bir belgesel animasyon.

Necdet Elmas, 60’lı yıllarda banka soygunları ile Türkiye’nin ilk gangsteri olarak gündeme gelen ilginç bir soyguncu. 12 yaşında evden kaçmış ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni yarıda bıraktıktan sonra memurluk yapıp, 7 yaşındaki çocuğunu kanserden kaybettikten sonra yasa dışı işlere yönelmiş.

Birçok soygun yapan, eğitimli kişiliği, kullandığı dil ve tarzıyla halktan büyük ilgi gören Necdet Elmas’ı yakalamak için tüm İstanbul seferber olmuş. Hatta 700 kişilik polis ve askeri güvenlik biriminin yanısıra ABD’den getirilen uzman bir şef de aramalara katılmış ve 1961 yılında yakayı ele vermiş.

Necdet Elmas yakalandıktan sonra ise mahkemeye aşağıdaki yazıyı yollamış:
“Duruşmalar sırasında mahkemenizi incitecek bir şey söyledimse bunu haleti ruhiyeme atfetmenizi rica ederim. Suçta bir kasıt aranırsa benim bu suçta bir kastım yok. Suç bir kir, ceza ise bir banyodur. Ben bu banyoda yıkanacağım. Banyonun dozu fazla kaçırılırsa bu banyo fayda değil zarar tevlit eder. İleride bir kitap yazıp durumu efkarı umumiye arzedeceğim. Müdafalar tali derecede kalır. Esas müdafanın vicdanlarınızda yapılmasını istiyorum. Adalet önünde boynum kıldan incedir.”

Devamını yukarıdaki başarılı animasyonda göreceğiniz film dışında yine aynı YouTube kanalında farklı animasyonlar da izleyebilirsiriz. Tarzı ve anlatım diliyle başarılı bir çalışma olmuş.

Founder of Elma+Alt+Shift, Creative Partner at Madam Martha UK, Blogger, Painter